DuranHedt.com

Ostre zapalenie wyrostka

ostre zapalenie wyrostka

ostre zapalenie wyrostka - ostre nieswoisty proces zapalny w dodatku - formacji podrzędnego jelita ślepego. Klinika ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego objawia się pojawieniem się tępy ból w nadbrzuszu, który następnie przechodzi na prawą biodrowych oblast- oznaczonego nudności, wymioty, stany podgorączkowe. Diagnozy ostrego zapalenia wyrostka opartego na wykrywaniu charakterystycznych objawów badania brzucha, zmiany we krwi obwodowej uzi wykluczenia innych chorób jamy brzusznej i miednicy. W przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego wyrostka wykonania - usuwanie zmodyfikowany dodatek.

ostre zapalenie wyrostka

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą chorobą chirurgiczną, co stanowi więcej niż 80% w-gastroenterologii. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje częściej u osób w wieku 20-40 lat, choć może również wystąpić u dzieci i osób starszych. Mimo postępu w diagnostyce i poprawy leczenia chirurgicznego, powikłania pooperacyjne w ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego stanowić 5-9%, a śmiertelność - 0,1-0,3%.

Przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Kwestia przyczyn ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest nadal nie ma zgody. Wśród ostrego zapalenia wyrostka teorie etiologiczne omówiono ręczne, zakaźne, naczynioruchowy, alergiczne, immunologiczne i inne.

Uważa się, że głównym czynnikiem zapalenia dodatku (zapalenie ślepej kiszki) Działa jako blokada mechaniczna prześwitu dodatku indukowane kamieni kału, pasożyty, ciała obce, rozrost tkanki limfatycznej. Prowadzi to do akumulacji śluzu w procesie, aktywność flory bakteryjnej, stanu zapalnego w ściankach dodatku, zakrzepicy naczyniowej.

Według teorii zakaźnego, aby zainicjować rozwój ostrej wyrostka może być wiele chorób zakaźnych - amebiaza, infekcje pasożytnicze gruźlica, jersinioza, dur brzuszny i in.

Zwolennicy teorii zdania, obrzęk naczynioruchowy na prymacie zaburzeń troficznych w ścianie dodatku związanego z naruszeniem jego unerwienia.

W pewnym stopniu przyczynić się do rozwoju ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być czynniki odżywcze. Wiadomym jest, że jedzenie mięsa diety promuje głównie zakłócenia funkcji silnikiem ewakuacji jelit, skłonność do zaparcie, który z kolei predysponuje do rozwoju ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. odniósł się także do niekorzystnych czynników tle dysbioza jelit, zmniejszać odporność organizmu, niektóre rodzaje dodatku pozycji w stosunku do kątnicy.

Ostre zapalenie wyrostka spowodowane niespecyficznych florę bakteryjną: beztlenowych asporogennne (bakterioidu i beztlenowe ziarniaki - 90%), tlenowce (E. coli, Klebsiella, enterokoki i inne - 6-8%.), Co najmniej - wirusów, pierwotniaków, występujących w procesie , Główny mechanizm zakażenia DODATEK - enterogennyy- lymphogenous i krwiopochodnej ścieżki przenikania zakażenie nie odgrywają wiodącą rolę w patogenezie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.

Klasyfikacja ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka może przepływać w sposób prosty (niebieskiego języka) lub w postaci destrukcyjnego (ropień apostematoznoy, phlegmonous owrzodzeń, zgorzelinowego).Formularz nieżytowe ostre zapalenie wyrostka charakteryzuje zaburzenia limfatyczne i krążenia krwi w ściance grzbietu, to obrzęk ognisk rozwoju stożkowej wysiękowe zapalenie (podstawowy wpływ). Rażąco dodatek wygląda na spuchnięte i pełnej krwi, błony surowiczej - nudny. Zmiany nieżytów może być odwracalny charakterystyczną inaczej, ich progresji prosty ostre zapalenie wyrostka się destrukcyjne.

Pod koniec pierwszego dnia wystąpienia ostrego zapalenia nieżytowe infiltracji leukocytów ściany rozciąga się na wszystkie warstwy dodatku, który odpowiada ropnia etap ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Proces zagęszczania ściany w jego światła jest utworzona ropa krezki się obrzękami oraz przekrwienia brzusznego pojawia seroplastic lub seropurulent wysięk. Rozproszony ropne zapalenie wyrostka robaczkowego z wieloma microabscesses apostematozny traktowane jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Gdy Ściany owrzodzeń załącznikiem rozwijać wrzodziejące phlegmonous wyrostka robaczkowego, że przy wzroście ropnych zmian destrukcyjnych staje się zgorzel.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

W rozwoju ostrego zapalenia wyrostka wyizolowanych we wczesnym stadium (w ciągu 12 godzin), etap niszczące zmiany (od 12 godzin do 2 dni) oraz etap powikłań (48 godzin).

Kliniczne objawy ostrego zapalenia wyrostka przejawiać niespodziewanie, bez żadnych objawów prekursorów lub z objawami zapowiadającymi. W niektórych przypadkach, na kilka godzin przed wystąpieniem ostrych klinik wyrostka robaczkowego może wystąpić niespecyficzne objawy - zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia, utrata apetytu. Dla etapu rozmieszczone klinicznych objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego typowy zespół biegunki i zaburzeń bólowych (nudności, wymioty, gaz i opóźnienia kału).

Ból brzucha w ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego - najwcześniej i trwałe objawem. W początkowym etapie ból nadbrzusza miejscowego lub pępkowej, to jest o niskiej intensywności, matowe naturze. Gdy kaszel, ostre zmiany pozycji ciała zwiększa ból. Po upływie kilku godzin od wystąpienia zmiany bólu w odpowiednim obszarze biodrowym i może być scharakteryzowana przez pacjentów jak szarpnięcia, kłucie, pieczenie, cięcie, ostry, tępy. W zależności od lokalizacji bólu dodatku może promieniować do pępka, dolnej części pleców, pachwina, region nadbrzuszu.

W przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, istnieje zazwyczaj objawy zaburzeń trawienia: nudności, wymioty, wzdęcia pojedynczej, zaparcia, czasami - luźne stolce. Temperatura ciała zazwyczaj wznosi się stan podgorączkowy wartości.

Pod rygorem destrukcyjne zmiany wzrosła, która jest znacząco odbija się na kondycji pacjentów. temperatura ciała wzrasta do 38,5-390S, zwiększa zatrucie istnieje tachykardia do 130-140 uderzeń na minutę. min. W niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje paradoksalne gdy jest ból, wręcz przeciwnie, zmniejszyć lub zniknąć. To dość straszne znak, wskazując proces gangreny.

Destrukcyjne formy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego często towarzyszą powikłania - rozwój ropień wyrostka, periappendicitis, mezenteriolita, ropień w jamie brzusznej, perforacja otrzewnej ściany Grzbiet posocznica.

Diagnozy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Proces musi być zróżnicowana od diagnozy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego nieżyt żołądka, wrzód żołądka lub 12 dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, kamica nerkowa, GSD, ciąża pozamaciczna, adneksita, ostry orchiepididymitis, ostre zapalenie pęcherza i in., choroby występujące przy bólach brzucha.

Na ostre zapalenie wyrostka charakteryzuje szereg objawów brzusznej: zaległości w prawe powłoki brzuszne podczas oddychania (objaw Ivanov), napięcie mięśni przedniej ściany jamy brzusznej, podrażnienie objawów otrzewną (Shchetkina-Blumberg), ból w prawym obszarze biodrowym o uderzenia (Razdolsky objawu), zwiększona ból w położeniu po lewej stronie (objaw Sitkovskiy, Bartome-Michelson) i inni.

Zmiany liczby leukocytów krwi zwiększa się zgodnie z etapami ostre zapalenie wyrostka - od 10-12h109/ L kataru do 14-18h109/ Litr i wyższe - w ropnych formy niszczących.

W celu diagnostyki różnicowej prowadzi odbytnicy lub pochwy badania. W celu wykluczenia innych patologii ostre brzucha wykonano ultradźwięków brzucha, co wskazuje na wzrost i proces zagęszczania, obecności wysięku w jamie brzusznej. Kiedy niepewny kliniczne i laboratoryjne obraz odwołanie do laparoskopii diagnostycznej.

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

W przypadku ostrego zapalenia wyrostka pokazano jak najwcześniej usuwania zapalenie wyrostka - wyrostka. W typowych przypadkach ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest używany do dostępu do aneksu na Volkovich-yakonov - ukośne nacięcia w prawym dole biodrowym.

W sytuacji, stosuje się diagnostycznie niejednoznacznych pararectal dostępu Lenanderu w którym nacięcie operacyjny biegnie równolegle do zewnętrznej krawędzi prawego mięśnia prostego powyżej i poniżej pępku. W połowie średnim lub niższym średnim laparotomii ośrodku w przypadkach, w których przebieg ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego powikłanego zapalenia otrzewnej.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem chirurgii minimalnie inwazyjnej, wyrostka robaczkowego jest często wykonywane przez laparoskopowego.

Rokowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Terminowe leczenia medycznego i chirurgicznego wczesnej interwencji są kluczem do korzystnego wyniku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Powrót do normalnej aktywności fizycznej i pracy zwykle jest dozwolone 3 tygodnie po wyrostka robaczkowego.

W przypadku ostrych powikłań wyrostka robaczkowego (kończyn infiltracji ropnie miejscowe w jamie brzusznej - miednicy, mezhkishechnogo, poddiafragmalnogo, zapalenie otrzewnej, pileflebita, Klej niedrożność jelit i wsp.) poważne rokowania.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Co boli po lewej stronie brzucha?Co boli po lewej stronie brzucha?
Ból w pachwinie u mężczyzn z prawej i lewej: PrzyczynyBól w pachwinie u mężczyzn z prawej i lewej: Przyczyny
AppendicismAppendicism
Ból w prawym górnym kwadrancie daje w plecy: przyczyny i leczenieBól w prawym górnym kwadrancie daje w plecy: przyczyny i leczenie
Zapalenie ślepej kiszkiZapalenie ślepej kiszki
Zapalenie wyrostka sutkowategoZapalenie wyrostka sutkowatego
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieciZapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci
Adin (Izrael)Adin (Izrael)
Ropień wyrostkaRopień wyrostka
Phlegmonous wyrostka robaczkowegoPhlegmonous wyrostka robaczkowego