DuranHedt.com

Ostra biegunka

Ostra biegunka

Ostra biegunka - zespół polietiologichesky towarzyszący w różnych zakaźnych i innych chorób zakaźnych, znamienna tym, częste luźne stolce. W ostrej biegunki stolec staje się obfita, wodnista bzdurny lub może zawierać zanieczyszczenia niestrawione jedzenie sliz- jego częstotliwość jest ponad trzy razy dziennie. Aby ustalić przyczynę biegunki odbywa się zebranie skarg i anamnezy, ogólną analizę krwi i kału, kału bakposev i badań instrumentalnych: kolonoskopia i lewatywa baru. Leczenie polega na terapii dieta, przepisywania leków przeciwbakteryjnych, środki przeciwbiegunkowe, eubiotics, jak również prowadzenie terapią nawadniającą.

Ostra biegunka

ostry biegunka - zespół patologiczne, co przejawia się klinicznie nieuformowanego lub ciekły stolca ponad 3 razy sutki- luźne stolce, gdy nie jest już przechowywana ponad trzy tygodnie. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 21 dni, mówić o jego przewlekłym przebiegu. Najczęściej biegunka jest spowodowana przez czynniki bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Każdego roku na świecie nagrał ponad 2 mld nowych przypadków (w Rosji - o 500), przy ostrej biegunki. Zatem, jest bardzo objawem różnych procesów patologicznych w gastroenterologii proktologii i infektologii. W tym samym czasie, ostrej biegunki charakteryzuje się przede wszystkim z korzystnego przebiegu, w którym praktycznie nie śmierć. Jeśli biegunkę spowodowane ostrej infekcji jelit, w leczeniu takich pacjentów powinny być wykonywane w warunkach szpitala zakaźnego.

Przyczyny ostrej biegunki

Ostra biegunka może wystąpić o różnych etiofaktorov wobec różnych procesów patologicznych. Główne przyczyny tego stanu są czynnikami zakaźnymi, działanie toksyn, biorąc leki, niedokrwienia lub patologii zapalnych jelit, a także ostre choroby narządów miednicy. W krajach rozwiniętych, ostra biegunka często występuje na tle zakażenia wirusowego, które są patogenami rotawirusy i adenowirusy. Oprócz wirusów opracowanie zespołu może powodować różne szczepy bakterii, które produkują enterotoksyny np salmonella, E. coli, Shigella Campylobacter i tak dalej. W niektórych przypadkach przyczyną biegunki jest proste mikroorganizmy (Giardia, blastocysty i inne) oraz robaki jelitowe (patogeny strongyloidosis, schistosomiasis i angiostrongyliasis).

Ostra biegunka może wystąpić u pacjentów otrzymujących różne leki, jako efekt uboczny ich działania na organizm. Pojawienie się biegunka może być powiązany z leczeniem antybiotykami, środki zawierające magnez, środki przeciwserotoninową naparstnicy, kwasu chenodezoksycholowego i antykoagulantów. Co więcej, ostrego biegunka występuje przedawkowania i nadużywaniem środków przeczyszczających, kał, w którym zaburzenie może wystąpić natychmiast po odebraniu danego leku, i poprzez zwiększenie dawki.

Odrębną formą jest biegunka podróżnych, która występuje u osób podczas przenoszenia z regionów o wysokim poziomie sanitarnych w krajach o złych warunków sanitarnych. Przyczyną zespołu biegunkowych jest w tym przypadku enteropatogenne szczep Escherichia coli. Ponadto, ostra biegunka może wystąpić u pacjentów z AIDS lub innymi formami odporności. W zależności od mechanizmów patogenezy są izolowane wydzielnicze, wysiękowe i osmolarność, wyjściowo hipokinetyczny i hiperkinetyczny formą ostrej biegunki.

Objawy ostrej biegunki

Objawy kliniczne ostrej biegunki zależy od dominacji jednego lub innej formy zaburzeń jelitowych. na forma wydzielnicza proces patologiczny towarzyszy bezbolesne bogate cieczy kału wynosi 1 litr dziennie. Objawy te są spowodowane zwiększonym wydzielaniem wody i elektrolitów w jelicie na tle wpływu na błonę śluzową toksyn patogennych. Manifestacje biegunki wydzielniczej nie jest zależna od charakteru władzy, a zatem nie ma miejsca na tle głodu.Formularz osmolarność ostrej biegunki przedstawiono wzrost całkowitej ilości kału, która ze względu na obecność w jelicie osmotycznie czynnych składników, które naruszają wchłaniania płynu i elektrolitów, tak krzesło zawiera dużą ilość niestrawionych pozostałości spożywczych. Osmolarności biegunka występuje podczas przyjmowania środków przeczyszczających lub Nieprawidłowe trawienie. W związku z tym objawy tej postaci ostrej biegunki często odbywają się po zniesieniu leków przeczyszczających lub podczas głodu.

wysiękowe Ostrej biegunki charakteryzuje luźnego stolca, w którym przewidziano wiele krwawienia i odprowadzania ropne. Objawy są wynikiem zwiększonego mikroelementów jelitowych wprowadzania i wodę jako wysięku zapalną, która może wystąpić w patologię śluzówki okrężnicy lub ciśnienie w naczyniach limfatycznych jamy brzusznej. Ta postać ostrej biegunki obserwowano wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłków, czerwonka, Choroba Leśniowskiego-Crohna i tak dalej.

Formularz hiperkinetyczny ze względu na czynniki neurogenne i hormonalnych. Głównym objawem ostrej biegunki hiperkinetycznego częste stolce, ciekły lub w postaci pasty. W tej postaci dziennej ilości kału nie przekracza 300 g Zwykle te objawy występują u Zespół jelita drażliwego.

Formularz wyjściowo hipokinetyczny Zespół biegunka obserwowane w kątnicy lub twardziny, gdy tranzytowy treści jelita jest uszkodzona. W rezultacie, to obserwuje się przerost bakterii, przeciwko którym postęp zaburzenia wchłaniania tłuszcze i zwiększone wytwarzanie śluzu w jelitach. Hipokinetyczne objawem ostrej biegunki płyn o nieprzyjemnym zapachu stolce na obecność strawionego tłuszczu.

Ostra biegunka często towarzyszą objawy ogólne niespecyficzne jelitowe, takie jak ból brzucha, gorączka, nudności i wymioty. Ponadto objawy odwodnienie może nastąpić częste stolce o dużej objętości w postaci sucha skóra, obniżenie ciśnienia krwi i tachykardia. Ponadto w kale można zanieczyszczeń charakterystycznych dla określonych zmian w jelicie. Na przykład, ostrą biegunkę spowodowane przez zmiany w jelicie cienkim, towarzyszy mu obecność w kale niestrawionych pozostałości spożywczych. Krzesło zatem często ma odcień zielonkawy i produkuje nieprzyjemny zapach. Wraz z rozwojem procesów patologicznych w okrężnicy może być oznaczona plamienia i zwiększenie ilości śluzu.

Rozpoznanie ostrej biegunki

Ważnym czynnikiem, który determinuje charakter biegunki, kompletny zbiór skarg i wywiadu. W tym przypadku pacjent jest ważne, aby określić częstotliwość i konsystencję stolca, obecność różnych zanieczyszczeń w kale lub krwi. Nasilenie objawów patologicznych proces występów, takich jak ból brzucha, wymioty, suchość skóry i gorączki. Takie objawy kliniczne wymagają proctologist lub zakaźnej choroby szybkie podawanie odpowiedniej terapii. Podczas rozmowy z lekarzem pacjenta określić, jakie leki brał w ostatnich latach, jako czynnik ten może również prowadzić do rozwoju ostrej biegunki. Ostrej biegunki kryterium diagnostycznym jest występowanie płynnych stolców ponad 3 razy dziennie przez okres jelitowe nie więcej niż trzy tygodnie.

Dla rozpoznania ostrej biegunki przy użyciu technik laboratoryjnych, takich jak ogólnej analizy krwi i stolca. Badania te potwierdzają genezę procesu zapalnego. W szczególności coprogram określa stężenie leukocytów i erytrocytów, co sprawia, że ​​możliwe do odróżnienia biegunkę zapalnego i niezapalne. W przypadku braku oznak kału zapalenie bakposev nie jest przeprowadzana. W przypadku dużych ilości leukocytów i erytrocytów w stolcu koniecznie badania mikrobiologiczne kału. Metoda ta pozwala zidentyfikować bakterie chorobotwórcze, które spowodowały rozwój ostrej biegunki. Jednak w niektórych przypadkach, badanie mikrobiologiczne stolca nie działa, ponieważ biegunka spowodowana przez inne czynniki.

Metod instrumentalnych, aby określić przyczynę ostrej biegunki za pomocą kolonoskopii. Badanie to umożliwia wykrywanie zmian zapalnych w błonie śluzowej jelit, a obecność nadżerek i owrzodzeń ściany jelita. endoskopii jelita do diagnozowania zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, zapalenie uchyłków, i inne choroby, które mogą powodować ciężką biegunkę. Informacyjne metody instrumentalne jest kontrast jelita rentgenowskie (baru wlew). Technika ta pozwala na określenie szybkości przejścia przez jelita i podejrzanych zmian zapalnych w błonie śluzowej.

Leczenie ostrej biegunki

Niezależnie od przyczyny ostrej biegunki u wszystkich pacjentów przypisano specjalną dietę, eubiotics, jak również środki ściągające i adsorbentu. Dieta dla biegunki stosowany w celu zmniejszenia ruchliwości jelit oraz zmniejszenie wydzielania płynów do światła jelita. Ważne jest wykluczenie produktów, które mogą prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej.

W ciężkiej utraty płynów i elektrolitów w kale odbyło terapią nawadniającą. specjalnego roztworu soli fizjologicznej (doustnie, rehydron i inne), - leczenie doustne jest wskazany łagodny odwodnienia. W ciężkich postaciach biegunki, istnieje znaczna utrata płynów i elektrolitów. W takich przypadkach, do podawania pozajelitowego uwodnienia, która jest podawanie dożylne zrównoważonych roztworów soli. Środki antybakteryjne są przewidziane tylko w przypadkach, gdy zespół biegunka jest spowodowane przez patogenne bakterie. Czas trwania kursu antybiotyku może wahać się od kilku dni do miesiąca.

W leczeniu ostrej biegunki ważne środki hamujące perystaltykę jelit. Zmniejszają one wydzielanie płynu do światła jelita, spowalniając w ten sposób skurcz gładkich mięśni. Skuteczny lek przeciwbiegunkowy loperamidu jest, ale nie jest zalecany do stosowania w patogenezie zapalnych biegunki. Również należy użyć eubiotics do przywrócenia normalnych florę jelitową.

W celu zapobiegania ostrej biegunki trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny i przechowywania żywności prawidłowo. Ponadto, mięsa, ryb i jaj należy dokładnie cieplna. W odpowiednim czasie leczenia złożonego rokowanie w tym stanu chorobowego jest korzystna.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Temperatura i biegunka u dorosłychTemperatura i biegunka u dorosłych
Escherichia coli (ehsherihioza)Escherichia coli (ehsherihioza)
Leczenie jelit w domuLeczenie jelit w domu
Papkowate stolce u dorosłych. Przyczyny i leczenie biegunki.Papkowate stolce u dorosłych. Przyczyny i leczenie biegunki.
Płynne zielone stolce u dorosłych: przyczyny i leczeniePłynne zielone stolce u dorosłych: przyczyny i leczenie
Jak leczyć biegunkę w domu?Jak leczyć biegunkę w domu?
Leki na biegunkę (tabletki i inne środki)Leki na biegunkę (tabletki i inne środki)
Co może być w ciąży z biegunką?Co może być w ciąży z biegunką?
Biegunka (biegunka)Biegunka (biegunka)
Biegunka. biegunkaBiegunka. biegunka