DuranHedt.com

Pęcherz neurogenny

pęcherz neurogenny
pęcherz neurogenny - zaburzenia pęcherza z powodu wrodzonych i nabytych zaburzeń układu nerwowego. W zależności od stanu wypieracza hiper i różnicowania giporeflektorny rodzaj pęcherza neurogennego. Neurogenny pęcherz może objawiać częstomocz, nietrzymanie moczu, zaburzenia lub opóźnienia. Zespół diagnoza jest zupełne nevrologo-prostaty (analizy, urografii, ultradźwięki nerki i pęcherza uroflourometriya, cystografia i cystoskopii, sphincterometry, X-ray MRI kręgosłupa MRI mózgu, itd.). Leczenie neurogennego pęcherza mogą obejmować nie-lek i farmakoterapią cewnikowania pęcherza, chirurgii.

pęcherz neurogenny

Neurogenny pęcherz - dość powszechny stan, w urologii związane z niezdolnością losowo odruchu wydalania i akumulacji organicznych i funkcjonalnym niszczenie ośrodków nerwowych i ścieżek, które regulują ten proces. 

Przydzielanie giperreflektorny pęcherz neurogenny, przejawia się nadczynności wypieracza moczu (w fazie gromadzenia zmian suprasegmentar układu nerwowego) i giporeflektorny - o zmniejszonej aktywności wypieracza rozdzielania faz (zmiany chorobowej w segmentowej aparatury obwodowej regulacji oddawania moczu).
Neurogenny pęcherz może być oparta na jitter dla aktywności wypieracza i zwieracza pęcherza (wypieracza wewnętrzna i zewnętrzna dyssynergia zwieraczy).

Bolesne oddawanie moczu z pęcherza neurogennego mają wymiar społeczny, ponieważ mogą one ograniczyć aktywność fizyczną i psychiczną człowieka, być problem z jego adaptacji społecznej w społeczeństwie. Neurogenny pęcherz jest często towarzyszy zespół myofascial miednicy retencji płynów (zastoju żylnego). Ponad 30% przypadków neurogennego pęcherza towarzyszy rozwój drugorzędnych degeneracyjnych zmian zapalnych układu moczowego: odpływem pęcherzowo wrzenia przewlekłe zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek i ureterohydronephrosis, co prowadzi do nadciśnienie, marskość nerki i przewlekłą niewydolność nerek, które mogą napotykać wczesnego kalectwa.

Przyczyny pęcherza neurogennego

Awaryjnych występujących w każdej fazie złożonego wielopoziomowego regulacji oddawania moczu może prowadzić do rozwoju jednej z wielu klinicznych wariantów pęcherz neurogenny.

Najczęstszym neurogennego pęcherza u dorosłych jest związana z uszkodzeniem mózgu i rdzenia kręgowego traumatycznych (jeśli suw, ściśnięte, chirurgia, złamania kręgów), Jak również zapalne i degeneracyjne choroby nowotworowe układu nerwowego - zapalenie mózgu, rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, polineuropatia (Cukrzyca, poszczepienne i toksyczne), GBS tuberkulomah, Perlak, etc.

Pęcherz neurogenny u dzieci może występować w wrodzonych wad ośrodkowego układu nerwowego kręgosłupa i narządów moczowych, po poddaniu urodzenie uraz.

nietrzymanie moczu z neurogennym pęcherzem może być spowodowane przez wydłużenie i zmniejszenie pojemności pęcherza z powodu pęcherza moczowego lub chorób neurologicznych.

Objawy pęcherza neurogennego

Zespół pęcherz neurogenny może mieć stałą, okresowy lub sporadyczne objawów i klinicznej poziom zróżnicowanie jest określony dla tej różnicy, rodzaju, nasilenia i stadium układu nerwowego.

Typowe nadreaktywnego pęcherza neurogennego są częstomocz, w tym oddawanie moczu w nocy, nagłe parcie na mocz i nietrzymanie moczu. Częstość występowania w tonu hiperrefleksja wypieracza pęcherza, prowadzi do znaczącego wzrostu ciśnienia wewnątrzpęcherzowego w małej ilości moczu, co powoduje, że nagłe parcie na mocz i częste oddawanie moczu w osłabienia zwieraczy.

Nadreaktywny pęcherz charakteryzuje neurogennego stanu spastyczne i opróżniania ułożone co najmniej 250 ml mochi- brak lub niewielką objętość resztkowego moczu, zaburzenia dowolna start i Akt mocheispuskaniya- wygląd wegetatywne objawów (pocenie się we krwi wzrost ciśnienia, wzmocnienia spastyczności) przed miktsiey brak pragnie mocheispuskaniyu- okazja, aby sprowokować oddawanie moczu podrażnienie biodro i region nadłonowy. W połączeniu z neurogennym pęcherzem niektóre zaburzenia neurologiczne, może pojawić się duże niekontrolowanego szybkiego wydzielania objętości moczu (bez resztkowej) - „mózgowej niezahamowanej pęcherza”

Względna dominacja sygnał z zwieracza-wypieracza zwieracza dyssynergia wyrażone całkowite zatrzymanie moczu, nietrzymanie zastrzałowego, przy obecności resztkowego moczu.Hipoaktywnego pęcherz neurogenny przejawia zmniejszona lub nieobecne aktywność skurczowa i opróżnianie nawet przy pełnym i pakowane bańka rozdzielenia faz. Ponieważ nie wymaga wypychacza niedociśnienie wzrost ciśnienia dopęcherzowe do pokonania oporu zwieracza, co prowadzi do całkowitego opóźnienia oddawania moczu lub słaby, wysiłek przy miktsii, obecność dużych (400 ml) i pozostałej objętości moczu ochrony pęcherza odczucie sytości.

Gdy pęcherz rozciągnięty hipotoniczny możliwie moczu (paradoksalne ischuria), gdy wystąpi nadmiar zwieracza pęcherza do mechanicznego rozciągania i niekontrolowane kropli moczu lub w małych porcjach do zewnątrz.

Odnerwienie pęcherz neurogenny powoduje rozwój wyrażone troficznych i powikłań, takich jak śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, co prowadzi do stwardnienia rozsianego i pomarszczony pęcherza.

Gdy pęcherz neurogenny moczu kamieni moczowych mogą tworzyć z naruszeniem wypływu moczu, prowokuje rozwój zakażenia. Ten skurcz zwieracza pęcherza może nastąpić odpływ pęcherzowo (wsteczny oddania moczu do moczowodu i nerki, co prowadzi do stanu zapalnego).

Zespół pęcherz neurogenny często towarzyszy funkcjonalnych zaburzeń nerwicowych, które mogą być decydujące w przyszłości.

Rozpoznanie neurogennego pęcherza

W diagnostyce pęcherza neurogennego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej historii medycznej, badania laboratoryjne i instrumentalną. W badaniu z rodziców dziecka z pęcherza neurogennego dowiedzieć się, jak przebiegała urodzić, czy predyspozycje genetyczne do choroby tam.

Aby wykluczyć chorób zapalnych układu moczowego wykonać krwi i moczu - ogólne, Nechiporenko, testy funkcjonalne Zimnitsky, biochemiczne mocz i krew.

Główne metody diagnostyki instrumentalne neurogennego pęcherza są ultradźwiękowe nerki i pęcherza moczowego, cystoskopii, MRI, rentgenowskich dróg moczowych (normalny oraz powoduje utratę urethrocystography, wydalniczy urografii, rosnąco pyelography, radioizotopy renografiya) urodynamicznych badania (cystometrię, sphincterometry, profilometryczną, Uroflowmetria).

W przypadku braku choroby przez układ moczowo badania neurologicznego jest wykonywane w celu wykrycia mózgu i rdzenia kręgowego patologia MRI i CT, elektorentsefalografii, czaszki i rdzenia radiografii.

Diagnostyce różnicowej neurogennego pęcherza przerostu prostaty, wysiłkowego nietrzymania moczu u osób starszych.

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie przyczyny choroby sugeruje, pęcherz neurogenny z niejasnej etiologii (idiopatyczne).

Leczenie pęcherza neurogennego

Terapia z neurogennym pęcherzem i utrzymywanych razem przez urologa nevrologom- zależy to od ustawionej do góry od przyczyny, typu, ciężkości zaburzenia pęcherza, choroby współistniejące (powikłania), efektywność leczenia poprzednio.

Gdy pęcherz neurogenny służy niefarmakologiczne leczenie medycznego i chirurgicznego, począwszy od mniej traumatyczne i bezpieczniejszych środków terapeutycznych.

Nadreaktywny pęcherz neurogenny obróbki nadaje się lepiej. Stosowanie leków zmniejszenie napięcia mięśni pęcherza aktywacji krążenia krwi i wyeliminować niedotlenienia narządów: leki antycholinergiczne (Buscopan, propanteliny, oksybutyninę), tricykliczne środki przeciwdepresyjne (imipramina), antagoniści wapnia (nifedypiny), blokery alfa (regitin, dibenziran).

Ostatnio bardzo obiecujące w leczeniu neurogennego pęcherza hiperrefleksją zwieracza-wypieracza pęcherza i wylotowe dissenergii niedrożność rozważyć zastosowanie iniekcji toksyny botulinowej do ściany pęcherza moczowego i cewki moczowej oraz rezinferatoksina wewnątrzpęcherzowego kapsaicyny. Ponadto przepisać leki na bazie kwasu bursztynowego, L-karnityny, Pantogamum, pikamilon formy koenzymu witamin, które mają działanie przeciwutleniające i przeciw niedotlenieniu.

Stosować równolegle non-lek metody leczenia pęcherza neurogennego: terapia ruchowa (specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy), fizykoterapii (elektrostymulacji, laseroterapii, hiperbarycznej natlenienia, terapii diadynamik, kąpiele termalne, USG), szkolenia pęcherza moczowego, normalizacja reżimu napoju i terapii snu.

Hipoaktywnego pęcherz neurogenny trudniejsza do leczenia. Dostępne zatory w pęcherzu stwarza ryzyko zakażenia łączenia, rozwój wtórnych uszkodzeń układu moczowego. W leczeniu pęcherza neurogennego z objawami niedociśnienia jest ważne, aby zapewnić regularne i całkowite opróżnianie pęcherza moczowego (z użyciem wymuszonego oddawanie moczu, zewnętrzna kompresji (kredyt odbiór) technik fizjoterapii mięśnie Trening pęcherza moczowego i miednicy, okresowym lub stałym cewnikowania).

Jako leczenie lekiem z neurogennym pęcherzem stosowane pośrednie i M-cholinomimetyczne (chlorku betanechol, distygmina, aceclidine, galantamina), co pozwala na wzmocnienie ruchliwości pęcherza, zmniejszając jej skuteczną objętość i ilość resztkowego moczu. Indywidualnie Wyznaczenie alfa-blokery (dibenziran - na wewnętrznej wypychacza-zwieracza dyssynergia baklofen, diazepam, oraz - przy zewnętrznym zwieracza-wypieracza dyssynergia), alfa-sympatykomimetyki (imipramina gutron oraz - w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu).

Gdy podawanie leku z neurogennym pęcherzem zapobiegania infekcji dróg moczowych konieczne, aby kontrolować ilość resztkowego moczu i otrzymywać środki przeciwdrobnoustrojowe (nitrofurany, sulfonamidy baktrima), zwłaszcza u pacjentów z odpływem pęcherzowo refluks.

Endoskopowy interwencja chirurgiczna niedociśnienia, pęcherz neurogenny jest przezcewkowe wycięcie szyi pęcherza w kształcie lejka, co zapewnia dalszą możliwość opróżniania pęcherza słabą tłoczenia na zewnątrz. Gdy pęcherz giperreflektornom (ze spastycznością miednicy i zwieracza-wypieracza dyssynergia) wykonuje się nacięcie zwieracza zewnętrznego, co zmniejsza oddawanie ciśnienia, i następnie - nadreaktywności wypieracza, zwiększając pojemność pęcherza.

Również z neurogennym pęcherzem może zwiększyć gospodarstwa operacyjny pęcherza (stosując powiększenie tkanki), eliminacja odpływu pęcherzowo-moczowodowego, tsistostomicheskogo ustawienie odwadniania do opróżniania pęcherza.

Patogenetyczne leczenie pęcherza neurogennego zespołem zmniejsza ryzyko uszkodzenia narządów moczowych i konieczności interwencji chirurgicznej w przyszłości.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
UreterocoeleUreterocoele
Bolesne oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczuBolesne oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu
Nie plemników (brak wytrysku)Nie plemników (brak wytrysku)
Pęcherz neurogennyPęcherz neurogenny
Ostre zapalenie pęcherzaOstre zapalenie pęcherza
Pęcherz ciało obcePęcherz ciało obce
Częste oddawanie moczu u mężczyznCzęste oddawanie moczu u mężczyzn
Pęcherz neurogenny u dzieciPęcherz neurogenny u dzieci
Łagodne nowotwory pęcherzaŁagodne nowotwory pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn: objawy i leczenie antybiotykamiZapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn: objawy i leczenie antybiotykami