DuranHedt.com

Glikemia

glikemia - ta treść glukozy we krwi. Wskaźnik ten jest jednym z najważniejszych w organizmach żywych. Jego wskaźnik wynosi 80-120 mg%.

Kilka procesów fizjologicznych związanych z kontrolą stężenia glukozy we krwi. Po posiłku, żołądka i jelit do wchłaniania węglowodanów o niskim ciężarze cząsteczkowym (trawieniu) z żywności, w wyniku rozszczepienia skrobi i pewnych innych substancji poziom glukozy może być zwiększona. Obniżenie poziomu glukozy we krwi jest wynikiem metabolizmu energetycznego, zwłaszcza pod obciążeniem, obciążenie fizyczne, temperatura wzrasta.

glikogenolizy (Dzielenie glikogenu do glukozo w uzyskanej sieci metabolicznej), a glukoneogenezy (Proces tworzenia związków organicznych w wątrobie cząsteczek glukozy) również regulować poziom glukozy we krwi. Nadwyżki glukozy w organizmie jest przekształcany triglicerydów lub glikogenu do magazynowania energii. Glukoza jest głównym źródłem energii dla praktycznie wszystkich komórek, jest to szczególnie ważne dla erytrocyty i neurony, niezbędna aktywność, która jest prawie całkowicie uzależniona od poziomu glukozy we krwi. metabolizm glukozy w organizmie jest związany z pewnych hormonów, takich jak adrenalina, glukagon, insulina, jakiś hormony sterydowe i glikokortykosteroidy.Stały poziom glukozy we krwi jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu człowieka. Obniżenie stężenia glukozy we krwi poniżej wymaganego poziomu, a także jego nadmiar 10 czasami może powodować utratę przytomności, śpiączka, drgawki.

Pomiar poziomu glukozy we krwi jest niezbędna procedura dla pacjentów cukrzyca, jak również dla osób w podeszłym wieku, z podejrzeniem niektórych chorób. Istnieją dwa sposoby określania stężenia glukozy we krwi:

  • Zmniejszona tolerancja glukozy - pomiar glukozy krew prowadzono trzy razy w odstępach od trzydziestu minut po przyjęciu węglowodany.
  • Glikemia na czczo - zgodnie z tym sposobem, poziom glukozy we krwi, na czczo przez osiem godzin.

przenośny miernik glukozy we krwi - specjalne urządzenie, które pozwala zmierzyć poziom glukozy niezależnie. Niektóre warunki wymagają ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi, więc jest to przenośne urządzenie pomaga poradzić sobie z zadaniem.

hiperglikemia - wzrost poziomu glukozy we krwi. Ten stan występuje w niektórych chorobach, głównie - w cukrzycy. Silny wzrost poziomu glukozy we krwi zagraża wiele niebezpieczne konsekwencje, aż do wystąpienia śpiączki.

hipoglikemia - zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Zwykle występuje w przypadku, gdy dawka insuliny cukrzycę wybrana prawidłowo, a także w dużym wysiłkiem fizycznym i ścisłe diety.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Wysoki poziom cukru może prowadzić do rakaWysoki poziom cukru może prowadzić do raka
GlukozaGlukoza
Słabe odżywianie matki może powodować cukrzycę u dzieckaSłabe odżywianie matki może powodować cukrzycę u dziecka
Objawy cukrzycyObjawy cukrzycy
GlukoneogenezyGlukoneogenezy
Analiza stężenia cukru we krwi, poziom cukru we krwiAnaliza stężenia cukru we krwi, poziom cukru we krwi
GlukagonGlukagon
Dlaczego mam ból głowy po wypiciu alkoholu?Dlaczego mam ból głowy po wypiciu alkoholu?
Ślina do oznaczania glukozyŚlina do oznaczania glukozy
Nanotechnologia mierzona glukozy i sodu w organizmieNanotechnologia mierzona glukozy i sodu w organizmie