DuranHedt.com

Płytki

płytki są małe bezbarwny cielęcej dvoyakovygnutoy płaski kształt, które krążą krew w dużych ilościach. Są postkletochnymi struktury błony otoczeniu. Umieść płytek - czerwony szpik kostny. Ich średni okres użytkowania waha się w zakresie od 2 do 10 dni, po którym to recykling płytek siateczkowo-śródbłonkowych komórek śledziony i wątroby.

Zgodnie z tym stopień dojrzałości odróżnić 5 tworzy płytki młodzi, ich ciężar jest minimalna - 1%, dojrzałe, które stanowią większość płytki krwi, - od 90 do 95% ludzi starych, płytki postać podrażnienia i formy zwyrodnieniowych.

Podstawowe właściwości płytek 

Główną funkcją płytek krwi jest zapobieganie utracie naczyń krwionośnych w przypadku kontuzji. Funkcja ta jest przeprowadzana w kilku etapach: przyczepności, wydzielinie, wycofywania, skurcz naczyń krwionośnych, otrzymując białą skrzepu krwi. Zatem płytek jest najważniejsza komórka, która jest odpowiedzialna za krzepnięcia krwi. Ich brak może prowadzić poza pogarszająca krzepliwość krwi, do kruchości naczyń, stają się mniej elastyczne, co jest obarczona wielkim niebezpieczeństwie. Ponadto pogorszenie krzepliwości krwi nie może przejawiać cały rok, więc jest to bardzo ważne, aby mieć regularne badania krwi. Słaba krzepliwość krwi może doprowadzić do tego, że nawet najmniejsza rana nie goi, nie wspominając ryzyko wewnętrznego krwawienia i gojenia tkanek po smeshatelstva chirurgicznej.Nie tak dawno temu ustalono również przez fakt, że płytki są niezbędne w regeneracja i gojenie uszkodzonych tkanek. Oni uwolnić się od czynniki wzrostowe w zranionej tkanki, które zapewniają stymulujący wzrost i proliferację komórek uszkodzonych. Takie czynniki wzrostu są cząsteczkami polipeptydu różnych funkcji i struktury. Najważniejszym czynnikiem wzrostu jest czynnik wzrostu pochodzący z płytek krwi, czynnik wzrostu śródbłonka naczyń, transformujący czynnik wzrostu, czynnik wzrostu nabłonka, insulinopodobny czynnik wzrostu i czynnik wzrostu fibroblastów. Oprócz tych funkcji płytek pracować zasilane śródbłonka naczyniowego, zapewniając angiotroficheskaya funkcji. Wytwarzają one i wydzielają również wiele substancji biologicznie czynnych: noradrenalina, serotonina, adrenalina i in.

Niskie i wysokie stężenie 

W przypadku płytek krwi spada poniżej poziomu 100 x 10 9 / l - jest sygnałem alarmowym dla pacjenta. Stan ten nazywany jest  małopłytkowość. To może rozwijać się niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, zwiększenie wykorzystania i (lub) zniszczenie płytek, gromadzenie płytek krwi w śledzionie, zmniejszenie tworzenia megakariocytów działania leków, które hamują pracy szpiku kostnego, niedokrwistość megaloblastyczna, zespół preleykemicheskim, alkoholizm itp poziom płytek krwi może być zmniejszony w wyniku chemoterapia, z powodu wpływu metabolitów chłoniaka szpiku kostnego. Ponadto, zmniejszenie ich stężenia mogą występować ze względu na zmiany właściwości limfocyty.

Podwyższony stan koncentracji płytek krwi we krwi nazywa trombocytoza. Często zdarza się, że powstaje na tle tych chorób i procesów patologicznych, takich jak krwawienie, przewlekłych procesach zapalnych, wzrostu nowotworów złośliwych, ostre infekcje, raka, choroby krwi, hemolizy i innych.

Głównym objawem jest spadek liczby płytek krwi - zwiększone krwawienie. Przejawia się to w postaci czerwono-fioletowy siniaki i kropek, krwawienia dziąseł i błony śluzowej nosa, można również rozwijać krwawienie z przewodu pokarmowego i menstruacyjny. Takie naruszenia są dobrym powodem skierowania do specjalisty, który musi koniecznie przypisać pacjentowi badanie krwi.

norma płytek 

norma płytek we krwi dorosłych kobiet i mężczyzn jest 180-320x10 9. To może się nieznacznie różnić w wysokim wysiłku fizycznego, a także w zależności od pory roku i pory dnia.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Płytek-rich plasmaPłytek-rich plasma
Niski poziom płytek krwi we krwiNiski poziom płytek krwi we krwi
Zmniejszenie liczby płytek krwi: przyczyny, objawy, leczenieZmniejszenie liczby płytek krwi: przyczyny, objawy, leczenie
Lipoid obumarcie tkanekLipoid obumarcie tkanek
Warunkiem gwoździ z pogarszającą się zbyt ostrożny ostrożnośćWarunkiem gwoździ z pogarszającą się zbyt ostrożny ostrożność
TrombopoetynyTrombopoetyny
VinyluxVinylux
LeptynaLeptyna
Bio żel rzeźbyBio żel rzeźby
PlazmoliftingPlazmolifting