Ibuprofen

Opis spóźniona na 30.07.2015
- Nazwa łacińska: ibuprofen
- Kod ATC: M01AE01
- Substancja czynna: Ibuprofen (ibuprofen)
- producent: OAO Borysow TMF, PAO Witaminy, Inc. firma farmaceutyczna Darnitsa (Ukraina), Hemofarm (Serbia), Belmedpreparaty RUE (Białoruś)
struktura
Kompozycja w postaci ibuprofenu czopek zawiera 60 mg substancji aktywnej, stały tłuszcz.
struktura tabletki: ibuprofen (200 lub 500 mg), skrobię ziemniaczaną, stearynian magnezu, aerosil, wanilina, wosk pszczeli, żelatyna, azorubin barwnika. hydroksywęglan magnezu, mąka pszenna, powidon niskiej masie cząsteczkowej, sacharoza, ditlenek tytanu.
maść i żel substancja czynna znajduje się w stężeniu do 50 mg / g, zawiesina - w stężeniu 20 mg / ml.
Pomocnicze elementy żel ibuprofen (50 mg / g), etanol, glikol propylenowy, dimexide, Carbomer 940, trietanoloamina, olej lawendowy i olejek neroli, parahydroksybenzoesan metylu, wodę oczyszczoną.
Elementy pomocnicze maści dimetylosulfotlenek, makrogol 400 i 1500 kg.
Formularz uwolnienie
- Ibuprofen 5% Maść (25 g);
- tabletki ibuprofenu n / a 200 i 400 mg;
- żel 5% Ibuprofen (20 50 g);
- Ibuprofen 60 Czopki mg;
- Ibuprofen dzieci w postaci zawiesiny doustnej (20 mg / ml, 100 ml).
kod ATC szlamu doodbytniczych - czopki, pigułki M01AE01, na zewnętrznych środków do obróbki (maści i żelu) - M02AA13.
Efekty farmakologiczne
Przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe.
Farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Wpływ leków na skutek hamowania biosyntezy Pg przez hamowanie enzymu COX.
hamuje agregację płytek. Brak wpływu na białek, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Kilka wydłużać czas krwawienia.
Gdy stosowane miejscowo w redukcji notatki pacjenta na bóle stawów w spoczynku iw dvizhenii- zmniejszenie sztywności porannej, obrzęk i obrzęk stawów, zwiększają elastyczność i zakres ruchu stawów.
Gdy doustnie substancji stałej (80%) wchłaniany w jelicie. Jednoczesne przyjmowanie z pokarmem opóźnia wchłanianie, ale nie wpływa na jego objętość. TSmah - 2-4 godziny.
wpływ hipotermii rozwija się w ciągu 1 godziny po podaniu. T1 / 2 - 2 do 4 godzin w komunikacji z białkami osocza. - 90-99%.
Jamy stawu przenika powoli opóźniony w maziówce, która gromadzi się w większym niż stężenia w osoczu.
Aby osiągnąć efekt przeciwzapalny wymaga kilku dni do 2 tygodni systematycznego stosowania leku.
Aktywność biologiczną jest związany z S-enancjomeru.
Po absorpcji farmakologicznie nieaktywną postać R (60%) powoli przekształca się w kształcie litery S. Produkty metaboliczne są uzyskiwane przede wszystkim przez nerki, oraz - częściowo - z żółcią. W swojej czystej postaci nie jest wyświetlany więcej niż 1% ibuprofenu.
Substancja nie jest wykrywany w mleku matki. Całkowite usunięcie prowadzi się przez 24 godzin.
wskazania
Ibuprofen - Co to jest?
Ibuprofen - Non-narkotyczne leki przeciwbólowe, należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. ma znaczące działanie przeciwzapalne.
Właściwości te umożliwiają stosowanie u pacjentów z ciepła i ból (łagodny lub umiarkowany) zespół bólu wielomięśniowego, zapalnych i zwyrodnieniowych chorób układu ruchowego.
Ibuprofen jest zawarte w liście WHO podstawowych narzędzi.
Z tego co tabletek ibuprofenu?
Tabletki podaje się na:
- Choroby zapalne stawów i kręgosłupa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, podagryczny i reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów itd.);
- umiarkowany ból różnej etiologii (medycyna pomaga w bólu podczas miesiączki, ból zęba, ból głowy, podczas atak migreny, bóle mięśni, nerwoból, pourazowego i ból pooperacyjny, itd.);
- gorączka na tle zakaźną lub „na zimno” chorób.
Ibuprofen: co te tabletki?
Należy pamiętać, że tabletki (oraz inne postacie dawkowania) są stosowane do leczenia objawowego, intensywności bólu i ulgi zapalenia w progresji choroby, lek nie ma żadnego wpływu.
żel i maść Wskazania
Żelu i maści z ibuprofenem skuteczne w chorobach zapalnych i zwyrodnieniowych chorób układu mięśniowo-szkieletowego:
- łuszczycowe, podagryczny i reumatoidalne zapalenie stawów;
- barku;
- zapalenie kości i stawów;
- zespołu korzeniowego na osteochondroza;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- zapalenie torebki stawowej;
- ischias;
- lumbago;
- korzonków nerwowych;
- bóle mięśni;
- zapalenie pochewki ścięgna;
- ścięgien;
- pogarsza dna;
- urazy, które nie zachwiana integralność tkanek miękkich (rozerwanie / skręceń, zwichnięć, stłuczeń, obrzęków pourazowych, etc.).
Wskazania do stosowania czopków i syropu
Syrop ibuprofen i świece - to postacie dawkowania, które zostały specjalnie opracowane do stosowania u pacjentów pediatrycznych. Są one przepisywane dzieciom na:
- obniżając temperaturę SARS, Infekcje dzieciństwa, grypa a drugi z udziałem hipertermii choroby zakaźne i zapalne;
- obniżając temperaturę reakcji postprivivochnyh;
- polepszania słabego / umiarkowany ból (może być nakładana przez ból zęba i ból głowy, ból w uchu lub w gardle, uszkodzone wiązadeł, nerwobóle, etc.).
Czopki są dla dzieci 3-24 miesięcy, syrop Ibuprofen jest stosowany w leczeniu dzieci od 3 miesięcy do 12 lat.
Dlaczego warto korzystać z Ibuprofen w postaci roztworu do iniekcji?
Zastrzyki są stosowane w leczeniu CHD u wcześniaków.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania ogólne:
- całkowite lub częściowe połączenie objawów Triada Fernand-Vidal (W tym historię);
- dostępność nadżerki i owrzodzenia w przewodzie kanale;
- naruszenie hemostaza;
- aktywny żołądek / krwawienie jelit;
- ciężka niewydolność wątroby;
- postępującą chorobą nerek;
- niewydolność nerek Slcr w których nie więcej niż 30 ml / min;
- stan po CABG (coronary artery bypass grafting);
- przewlekłe procesy zapalne w jelitach;
- potwierdzone hiperkaliemia;
- Trzeci trymestr ciąży;
- nadwrażliwość.
W zawiesinie w pediatrii oraz świece wykorzystywane są z 3-miesięcznych pigułek - od 6 lat.
Należy zachować ostrożność przy wyznaczaniu Ibuprofen:
- marskość wątroby, co jest skomplikowane nadciśnienie wrotne;
- nieżyt żołądka;
- zapalenie jelita grubego;
- zapalenie jelit;
- wrzód żołądka / 12 tiperstnoj jelita w historii;
- zespół nerczycowy;
- niewydolność serca, nerek, wątroby;
- CHD;
- nadciśnienie;
- choroby naczyń mózgowych;
- dys- lub hiperlipidemia;
- Choroba tętnic obwodowych;
- Obecność Zakażenie Helicobacter pylori;
- poważne zaburzenia fizyczne;
- choroby krwi o nieznanej etiologii.
Ponadto, lek jest przepisywany z ostrożnością do osób cierpiących na alkoholizm, z użyciem NLPZ długo kortykosteroidy doustnie, SSRI, środki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe w pierwszych 26-27 tygodni ciąży, kobiety karmiące piersią.
Dzieci w wieku poniżej jednego roku lek powinien być podawany wyłącznie przez zaleceń pediatry.
skutki uboczne
W podsumowaniu w kompozycjach do jamy ustnej i czopków doodbytniczych są następujące działania niepożądane:
- NLPZ-gastropatia, suchość, podrażnienie i / lub owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, ból w ustach zapalenie trzustki, drozd;
- zapalenie wątroby;
- skurcz oskrzeli, duszność;
- noise / dzwonienie w uszach, utrata słuchu;
- podwójne widzenie lub zmniejszenie ostrości obrazów wizualnych, podrażnienie i suchość oczu, toksyczne uszkodzenie nerwu wzrokowego, mroczek, obrzęk powiek, obrzęk spojówek;
- nerwowość, bóle głowy, niepokój, splątanie, bezsenność / senność, zawroty głowy, pobudzenie psychiczne i motor, omamy, depresja, aseptycznego zapalenia opon mózgowych (Rzadko, a korzystnie u pacjentów z choroby autoimmunologiczne);
- zmniejszenie zdolności kurczenia mięśnia serca, wzrost ciśnienia krwi tachykardia-
ostrą niewydolność nerek, wielomocz, zespół nerczycowy, alergiczne zapalenie nerek, zapalenie pęcherza; - reakcje nadwrażliwości;
- niedokrwistość, trombotsito- i leukopenia, choroba Verlgofa, agranulocytoza;
- zwiększona potliwość.
Prawdopodobieństwo upośledzenia wzroku żołądkowej / krwawienia jelit i owrzodzenia trawienne ściankach kanałach wzrasta z przedłużonym wysokich dawek ibuprofenu.
Lek wpływa na parametry laboratoryjne, a mianowicie:
- wydłużenie czasu krwawienia;
- redukuje stężenie glukozy w osoczu, Cl cr, poziom hematokrytu i hemoglobina;
- zwiększa aktywność aminotransferaz wątrobowych;
- wzrasta stężenie kreatyniny w surowicy krwi.
Efekty uboczne, gdy są stosowane miejscowo w postaci maści, żelu /:
- mrowienie / spalenie;
- zaczerwienienie skóry.
Podczas długotrwałego stosowania miejscowego środki terapeutyczne mogą rozwijać się wspólną dla wszystkich efektów ogólnoustrojowych NLPZ.
Instrukcje stosowania ibuprofenu
tabletki ibuprofenu: instrukcje użytkowania
Optymalne dawki dla dzieci w wieku poniżej 12 lat i starszych dorosłych - 3-4 tabletki po 200 mg. Aby uzyskać pożądany efekt, dawka może być zwiększana do 1,2 g / dzień. (Należy podzielić na 3 dawki).
Gdy żądany skutek terapeutyczny, dzienna dawka powinna być zmniejszona do 3-4 tabletek po 200 mg dziennie.
Weź pierwszą dawkę rano przed jedzeniem, piciem dużej ilości płynów (pozwoli to lek szybciej wchłaniane w przewodzie pokarmowym). Później w ciągu dnia pigułkę podjęte po posiłkach.
Najwyższa pojedyncza dawka - 400 mg (2 tabletki po 200 mg) dziennie - 1,2 g (nie więcej niż 6 tabletek po 200 mg w ciągu 24 godzin). Powtórz dawka nie jest zalecana wcześniej niż 4 godziny. Bez konsultacji z lekarzem, lek biorąc nie więcej niż 5 dni z rzędu. Także porady ekspertów jest to konieczne w przypadku, gdy tabletki są stosowane w leczeniu dziecka młodszego niż 12 lat.
Dziecko 6-12 lat można podawać do 4 razy dziennie 1 tabletkę. Stan obowiązkowe - waga 20 kg. Tabletki pomiędzy dawkami powinno wytrzymać w odstępie co najmniej 6 godzin dla wspomnianych najwyższych badanych grup chorych. - 30 mg / kg / dzień.
Różnice w jaki sposób brać narkotyki od różnych producentów (np ibuprofenu, Belmed, ibuprofen lub Ibuprofen-Hemofarm-Darnitsa) nr.
Instrukcje dotyczące świec
Czopki doodbytnicze stosowane.
Jeżeli ból i gorączka leki powinny być dozowane, koncentrując się na wieku i wagi dziecka. Pojedyncza dawka wynosi od 5 do 10 mg / kg. Wielość zastosowań - 3-4 p / dzień .. Wysoka dawka - 30 mg / kg / dzień.
Instrukcje do stosowania dla dzieci, że pacjenci o masie ciała od 5,5 do 8 kg (3-9 miesięcy). Aby podawać 60 mg (1 czopek) co 6-8 godzin, ale nie dłużej niż 3 czopków dni. Wyższe dawki dla pacjentów, których masa ciała od 8 do 12,5 kg (9-24 miesięcy). - 240 mg / dzień. (4 czopek 60 mg).
Do łagodzenia gorączka, która jest następstwem szczepień dla dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. wprowadzić czopków 1 60 mg, a w razie potrzeby, kolejne 1 do 6 godzin.
jako przeciwgorączkowy czopki ibuprofen dla dzieci może być stosowany nie dłużej niż 3 dni. rząd, jak i środek przeciwbólowy - nie więcej niż 5 dni. wiersza.
Jeśli gorączka utrzymuje się po tym czasie, konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem.
Ibuprofen żel instrukcje użytkowania
Dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat należy do ściśnięcia Gazy Gel 4-10 cm i lekko przetrzeć leku, aż do całkowitego wchłonięcia w obszarze projekcji bólu.
Powtórzyć procedurę może nie wcześniej niż po upływie 4 godzin. Na mniej niż 4 razy w ciągu dnia Ibuprofen jest używany. Dawkowanie zależy od wielości i bolesny obszar w zakresie od 50 do 125 mg.
Pojedyncza dawka równa objętości części długości taśmy na żelu dla dzieci w wieku 6-12 lat od 2 do 4 cm. Stosowanie leku może wynosić nie więcej niż 3 s. / dzień.
Leczenie kontynuuje się przez 2 do 3 tygodni.
Maść Ibuprofen: instrukcje użytkowania
Maść nakłada się z zewnątrz na takich samych zasadach jak w przypadku żelu. Lek stosuje się w bolesnym miejscu 3 lub 4, str. / Dzień. przez 2-3 tygodni. Pojedyncza dawka równa objętości części długości taśmy na żelu od 5 do 10 cm.
Jak zrobić ibuprofen zabaw (zawieszenie)?
Dzieci zawiesiny podane 3 s /. D. 5-10 mg / kg.
Dzieci w wieku poniżej jednego roku lek może być podawany wyłącznie przez mianowanie pediatry. Wyższa dawka dla niemowląt - 10 ml / dzień. (2,5 ml 4, str. / dzień.).
Syrop dla dzieci w wieku od jednego roku do lat 12. 3 str. / D. w dawce od 5 do 15 ml.
W przypadku bólu i gorączki u dziecka 3-6 miesięcy są następstwem szczepienia należy podać 2 p. / Dobę przez 5-7,6 kg masy ciała. 2,5 ml zawiesiny. Po podaniu pierwszej dawki leku jest nie wcześniej niż 6 godzin powtarzany.
Instrukcje dotyczące rozwiązania Ibuprofen dla dzieci
Zastrzyki ibuprofen podaje się wyłącznie z noworodków wcześniaków choroba serca (W szczególności otwarty przewód tętniczy).
Leczenie odbywa się w oddziale intensywnej opieki medycznej i pod nadzorem neonatologii. Ibuprofen / wstrzykuje się 3 razy, w odstępach 24 godzin. Dawki wybiera się w zależności od masy ciała dziecka.
Pierwsza dawka - 10, drugi i trzeci - 5 mg / kg.
Preparat wlewa się powoli (w ciągu 15 minut), korzystnie w postaci nierozcieńczonej. Jeśli to konieczne, dostosowanie roztworu objętość wtrysku NaCl 0,9% (lub 5% glukoza). Pozostała niewykorzystana roztwór wykorzystany.
W celu określenia objętości wstrzykującego całkowitej dobowej ilości wyznaczonej cieczy.
Jeśli po dziecko otrzyma dawkę 1 lub 2, rozwija wyraźna skąpomocz lub bezmocz, następną dawkę podaje się jedynie po przywróceniu normalnych diurezy.
jeśli kanał tętnicze otwarto i 24 godziny po podaniu ostatniej dawki lub otworzy się ponownie, ponowne przypisanie dopuszcza współczynnik, który również składa się z 3 dawkami leku. Jeśli w tym przypadku nie jest możliwe osiągnięcie przewodowego zamknięcie, dziecko może potrzebować operacji.
przedawkować
Przedawkowanie jest dołączyć:
- ból brzucha;
- letarg;
- nudności / wymioty;
- szum w uszach;
- senność;
- ból głowy;
- depresja;
- kwasica metaboliczna;
- śpiączka;
- ogranicznik;
- bradykardia;
- niedociśnienie;
- migotanie przedsionków;
- zatrzymanie oddychania.
Leczenie: płukanie żołądka (odpowiednio do 1 godziny po podaniu dawki), w celu enterosorbents, diureza wymuszona, bogaty alkalicznej wody, leczenie objawowe, których celem jest poprawienie krwawienia żołądka i jelit, ciśnienie krwi, itp AAR
wzajemne oddziaływanie
Leki pobudzające mikrosomalnego utleniania, zwiększają wytwarzanie hydroksylowanych aktywnych produktów przemiany materii, a tym samym zwiększenie ryzyka wystąpienia poważnych reakcji hepatotoksyczne. Leki, które hamują utlenianie mikrosomalną, przeciwnie, jest zmniejszona.
Ibuprofen zmniejsza aktywność sodu i moczopędne hydrochlorotiazyd i furosemid, skuteczność przeciwnadciśnieniowe i urykoleczniczymi leki (Obejmujące inhibitory ACE i BCCI) przeciwpłytkowe i Działanie przeciwzapalnee ASA.
nasila działanie leki przeciwpłytkowe, antykoagulanty, fibrynolityczne, insulina i Formy doustne środki hipoglikemiczne, wrzód akcja krwawienie GCS i ISS.
Wchłanianie leku w połączeniu ze zmniejszoną kolestiraminom i leki zobojętniające. wzmacniający efekt przeciwbólowy pomaga kofeina. W połączeniu z leki trombolityczne i antykoagulanty To przyczynia się do zwiększonego ryzyka krwawienia.
tsefotetan, ceftazydym, Tsefamandol, plikamitsin i kwas walproinowy zwiększenie częstości występowania niedoboru protrombiny (Czynnik krzepnięcia) we krwi.
leki mielotoksycznością przyczynić się do wzmocnienia gematotoksichnosti Ibuprofen. preparaty Au i cyklosporyna zwiększenie działania leku na syntezę PG w nerkach, a tym samym zwiększenie jego nefrotoksyczność. To z kolei zwiększa stężenie ibuprofenu cyklosporyna krew i osocze hepatotoxity.
Blok rurowy wydzielanie leków zwiększenie stężenia ibuprofenu w osoczu krwi, i zmniejszać jego wydalanie.
Warunki sprzedaży
Bez recepty.
Przepis w języku łacińskim na tablecie:
Rp. Tab. Ibuprofeni 0,2 №30.
D. S. 1 tab. 3 R / Q.
warunki przechowywania
Przechowywać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza.
okres trwałości
Tabletki i zawiesiny są odpowiednie do stosowania w ciągu 3 lat od daty ich emisji, żelu, maści i czopków - 2 lata.
Przestrogi
na poważnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego Oznacza użyteczne dotyczącą terapii kombinowanej z zewnętrzną postaci doustnego NSAID.
W okresie Ibuprofen niezbędnych do monitorowania zmian w czynności nerek / wątroby oraz obrazu krwi obwodowej.
kiedy objawy NLPZ-gastropatia pacjent wymagał badania krwi do oznaczania hematokrytu i hemoglobiny, test na krew utajoną w kale, Ezofagoduodendoskopia. Aby zapobiec rozwojowi gastropatia Powinna ona być połączona z przyjmowaniem ibuprofenu leki PGE.
W razie potrzeby określenia preparat 17-CC zrezygnować 48 godzin przed badaniem.
Ibuprofen, pacjent powinien powstrzymać się od wszelkich działań, które wymagają wysokiej koncentracji i szybkość reakcji umysłowy / silnikowych.
Należy pamiętać, że oznacza to, dla zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania działań niepożądanych w układzie pokarmowym i jest stosowany w minimalnej skutecznej dawki, a maksymalną krótkim czasie.
Analogi ibuprofenu
Synonimy (analogi Ibuprofen z tej samej substancji czynnej): Ibuprofen-Hemofarm, Nurofen, MIG 400, Ibuprom, Faspik, Solpafleks, Advil.
Preparaty ogólne są preparaty do stosowania miejscowego traktowania Dolgit, Ibalgin, Nurofen, Ibuprofen-Verte.
Ibuprofen lub Nurofen - co jest lepsze?
Nurofen - lek oparty na ibuprofen. Oznacza to, że leki są leki generyczne. Różnią się one od siebie producent, cena i struktury składników pomocniczych.
Kompatybilny z alkoholem
Alkohol jest przeciwwskazane podczas leczenia ibuprofenem.
Ibuprofen podczas ciąży i laktacji
Ibuprofen jest lekiem z wyboru w przypadku bólu i ciepła w okresie ciąży, ponieważ w tym okresie czasu na ciele kobiety jest bezpieczniejszy niż większość innych leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
W pierwszych dwóch trymestrach ciąży nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, nie powoduje krwawienia (w przeciwieństwie do aspiryna) I nie stwarzają zagrożenia poronieniem.
W ostatnim trymestrze ciąży ibuprofen jest przeciwwskazany.
Pierwszy lek hamuje mięsień macicy. Po drugie, ich stosowanie może powodować zamknięcie przewód tętniczy i rozwój nadciśnienie płucne dziecko. Po trzecie, lek ma zdolność blokowania odpowiedzialny za generycznego procesu hormonów.
Ibuprofen karmienie piersią nie ma wpływu na jakość wydzielania mleka i dlatego może być stosowany w leczeniu kobiet karmiących piersią.
Recenzje ibuprofenu
Znajdź złych opinii tabletek ibuprofenu, czopki lub syrop, być może niemożliwe. Lek jest uważany jako skutecznego i wystarczającego bezpieczeństwa.
Jego zalety to:
- możliwość stosowania w leczeniu kobiet w ciąży i dzieci w każdym wieku;
- duża liczba form dawkowania (to pozwala prawidłowo wybrać najniższą skuteczną dawkę);
- niska cena;
- szybki efekt.
Jako minusy w swojej recenzji zwykle wspomnieć przeciwwskazania i ryzyko związane z rozwojem NLPZ skutków ubocznych.
Lekarze o maści / żelu sugerują, że pooperacyjne i pourazowe bóle, jak również dla bólu, który spowodował silny przechłodzenia, preparaty zawierające w strukturze NLPZ są najbardziej szybki i skuteczny.
Jednak ich stosowanie powinno być krótkie kursy i nie przekraczać zalecanych instrukcji dozowania.
Cena Ibuprofen
Cena od tabletek ibuprofenu - 17-85 rubli. Ile są tabletki zależy od liczby w decydenta pakietu i cenowej. Syrop można kupić za 60-95 rubli. Ibuprofen maści cenę - od 32 rubli cena żelu Ibuprofenu - od 60 rubli. Świece dla dzieci kosztują średnio 65 rubli (pakiet №10).
Średni koszt tabletek ibuprofenu w Charkowie, Kijowie i innych miastach Ukrainy - 16 UAH, zawieszenie - 70 UAH na maści i żelu cena waha się od 16 do 35 UAH.
Gorączka (gorączka)
Holenzim
Raunatin
Selmevit
Głębokie Relief
Mieć
Ketonal
Zaawansowane Teraflex
Advil
Diklofenak
Faspik
Ibuprom
Nurofen Forte
Nurofen ekspresowe Lady
Stopangin 2a
Darcy
Fitolu
Brustan instrukcja obsługi
Bellataminalum instrukcja obsługi
Bisakodylu Hemofarm instrukcja obsługi
Ibuprofen nie powinny być podejmowane dla osób z bólem gardła