DuranHedt.com

Onkogenu

oncogenous To nazywa się gen, który koduje białko. Białko to, kiedy rozregulowany, może powodować nowotwory złośliwe. mutacje, które prowadzą do aktywacji onkogenów, zwiększają ryzyko raka komórek zmienia się. Uważa się, że geny supresorowe nowotworu są ochraniacze wobec komórek nowotworowych, a w związku z tym rakiem jest utworzony albo na onkogen lub z naruszeniem aktywność genów supresorowych.

Gdy mutacje wiele ogniw wchodzą apoptoza - programowanej śmierci komórek. Jednakże, gdy są obecne w aktywnym onkogenu organizmie może prowadzić do przeżycia tych komórek i proliferujących. Dla postaci złośliwej degeneracji w komórce pod wpływem onkogenów wymagany dodatkowy etap, na przykład, czynniki środowiskowe, mutacje w innym genie et al.Odkrycie kilkudziesięciu onkogenów z 1970 roku, które powodują ludzkie nowotworzenie, doprowadziły do ​​tego, że prawie wszystko środki przeciwrakowe na celu stłumienie onkogenów produktów lub ich aktywności.

proto-onkogenu Nazywa normalny gen, który może stać się onkogenu powodu zwiększonej ekspresji lub mutacji. Wiele białek kodują proto-onkogeny, zdolne do regulowania wzrostu i różnicowania komórek. Często są one zaangażowane w regulację mitozy i szlaki przekazywania sygnału, co do zasady, za pomocą ich produktów białkowych. Po aktywacji, który występuje w wyniku mutacji proto-onkogenu, staje się onkogenu, który może prowadzić do rozwoju nowotworu.

aktywacja onkogenu

Nawet niewielkie modyfikacje naturalnych funkcji protoonkogenu może prowadzić do zmian w onkogenu. Istnieje kilka sposobów, aby aktywować:

  • Mutacja w obrębie protoonkogenu który zmienia strukturę białka i zwiększa jego aktywność. Ze swej wrodzonej utraty ekspresji specyficznego genu odpowiadającego normalizacji.
  • Zwiększenie stężenia białka otrzymanego przegrupowaniem chromosomów (co prowadzi do wzrostu stężenia białka w komórkach), zwiększają stabilność białka (w wyniku dłuższy okres półtrwania, a co za tym idzie aktywności) zwiększenie ekspresji gen w wyniku naruszenia jego regulacji.
  • Przegrupowanie chromosomalny genów, których ekspresja daje w białku fuzyjnym czynnej. Ten typ strojenia może powodować białaczkę u dorosłych.

Ponadto, mutacje mikroRNA może powodować aktywację onkogenów. Badania wykazały, że małe cząsteczki RNA mogą kontrolować ekspresję genów poprzez zmniejszenie ich aktywności. Teoretycznie mRNA antysensowne mogą być stosowane do blokowania się onkogenów.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Nowotwór złośliwyNowotwór złośliwy
Gen raka prostatyGen raka prostaty
Hipoteza knudsonaHipoteza knudsona
Naukowcy odkryli „gen śmierci”Naukowcy odkryli „gen śmierci”
Stadium raka żołądkaStadium raka żołądka
Kobiet z mutacjami w genach uciekają się do zabieguKobiet z mutacjami w genach uciekają się do zabiegu
Ekspresja genówEkspresja genów
GuzGuz
Szczepionka na rakaSzczepionka na raka
Więcej niż 4% komórek trzustkowych nie dają walce z rakiemWięcej niż 4% komórek trzustkowych nie dają walce z rakiem