DuranHedt.com

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 (tiamina)

tiamina, lub tiamina, - rozpuszczalne w wodzie witamina, który jest bezbarwny strukturze krystalicznej substancji.

Witamina B1 odgrywa ważną rolę w metabolizm tłuszcze i węglowodany. Materiał ten jest niezbędny dla normalnych procesów rozwoju i wzrostu, w celu utrzymania systemów pokarmowego i nerwowego, prawidłową funkcję zdrowego serca. Jako rozpuszczalne w wodzie, tiamina nie gromadzi się w organizmie i nie posiada toksycznych właściwości.

W naturze witamina ta jest syntetyzowana przez wiele mikroorganizmów i roślin, ale człowiek nie może sam wyprodukować, a zatem jedynym źródłem witaminy B1 jest jedzenie.



Stały brak tiaminy prowadzi do poważnych zaburzeń, wśród których szczególne miejsce choroby układu nerwowego. Zwykle niedobór witaminy jest związane z niezrównoważonego żywienia. Po pierwsze, przyczyną może być niewystarczająca spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B1. Po drugie, niedobór może się rozwijać z powodu nadmiernego zużycia czynników antitiaminovyh. Na przykład, owoce morza, i świeże ryby zawierają duże ilości substancji tiaminazy która niszczy B1, oprócz kawy i herbaty osłabić jego wchłanianie.

Giperavitaminoz dla tej substancji nie jest charakterystyczny. Jednak bardzo dużą skalę wstrzyknięcie dawki leku może prowadzić do wstrząs anafilaktyczny w wyniku degranulacji komórek tucznych. Ponadto, przedawkowanie może powodować różne reakcje alergiczne.

Roślinny pokarm jest głównym źródłem witaminy B1. Tiaminy pokarmy bogate w taki sposób, szpinak, groch, fasola, soja, mąka, produktów mącznych. Nieco niższe stężenia witaminy w kapusta, marchew, ziemniaki, drożdże. Od produkty zwierzęce mogą być identyfikowane wołowiny, wieprzowiny, mózg, nerki, wątroby, mleko.

W zależności od ilości energii diety i spożycie węglowodanów w nim, osoba dorosła trwa co najmniej 2 mg witaminy B1 dziennie. Wyższe dawki substancji może potrzebować podczas okresu rekonwalescencji oraz w trakcie choroby, silnego stresu fizycznego, osób starszych i dzieci, osób z nadczynnością tarczycy.

Niektóre leki są w stanie zmniejszyć poziom hormonów w organizmie z powodu zawartości siarki spośród takich leków doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki i inne leki. Wystarczająca ilość magnezu w organizmie jest konieczne do pełnej asymilacji witaminę B1.

Objawy niedoboru tiaminy:

 • bezsenność
 • zmęczenie
 • płaczliwość
 • zwiększona drażliwość
 • Zimno w normalnej temperaturze
 • zmniejszenie apetytu
 • Pogorszenie koordynacji
 • biegunka
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • nudności
 • duszność
 • Beri-Brie, która charakteryzuje się ciężką chorobą ośrodkowego układu nerwowego, zanik mięśni, paraliż, niewydolności serca.
Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Witamina A (retinol)Witamina A (retinol)
Nie wszystkie witaminy są dobreNie wszystkie witaminy są dobre
Witamina B6 (pirydoksyna)Witamina B6 (pirydoksyna)
Witamina B2 (ryboflawina)Witamina B2 (ryboflawina)
Neurobeks forteNeurobeks forte
Witamina B10 (kwas N-aminobenzoesowy)Witamina B10 (kwas N-aminobenzoesowy)
Chlorek tiaminyChlorek tiaminy
Witaminę E (octan tokoferolu)Witaminę E (octan tokoferolu)
Gerimaks 45+Gerimaks 45+
Witamina B12 (cyjanokobalamina)Witamina B12 (cyjanokobalamina)
» » » Witamina B1 (tiamina)