DuranHedt.com

Badanie ogólne moczu z mikroskopii osadów

Całkowita analdiz mocz - rutynowe metody badania, które jest stosowane w diagnostyce i monitorowania wielu chorób, a także w badaniach przesiewowych. Analiza moczu jest jednym z najbardziej skutecznych metod diagnostyki zaburzeń czynności nerek.

Analiza moczu obejmuje oceny właściwości fizycznych i chemicznych w osadzie moczu i mikroskopii. Ogólna analiza moczu pacjentów z chorobami nerek, dróg moczowych i działa w wielu dynamiki oceny leczenia stanu i sterowania. Zdrowi ludzie są zachęcani do przeprowadzenia tej analizy 1 - 2 razy w roku.

Nie doceniać wartość, aby określić inne nieprawidłowości w organizmie człowieka współczesnego. Tej choroby i stany zapalne dróg oddechowych (badanie w słabo kwaśnym, obojętnym lub zasadowym), układ moczowy (zwiększenie liczby białych krwinek), kamica (występowanie krwinek czerwonych w próbce), cukrzycę (obecność moczu glukozy), procesy stojące (obecność śluzu ) i wiele innych.

Nie ma wątpliwości, że taki poważny rodzaj badań analizy moczu powinno być prowadzone z najwyższą precyzją, przy użyciu nowoczesnego sprzętu i odpowiednio przygotowanego materiału.

Określa się właściwości ogólne moczu (barwy, jasności, ciężar właściwy, pH, białko, glukoza, urobilinogenu, bilirubiny, ciała ketonu, azotyn, hemoglobiny);

Mikroskopia osadu moczu (nabłonek erytrocytów, leukocytów, cylindrów, bakterie, soli).

Zasady zbierania moczu

słoików majonezu do analizy moczu i innych „klasycznych” przychodni opakowaniowych i folkloru zawsze blaknięcie. W celu zebrania materiału trzeba stosować specjalne sterylnych pojemnikach i konserwanty. W związku z tym minimalizuje ryzyko próbki spada obcych substancji, a także znacznie zwiększa dopuszczalne jakościowej analizy moczu, termin transportu próbki od pacjenta do urządzenia diagnostycznego.

Dalej - przygotowanie do zebrania materiału. Dobra higiena osobista w tej chwili są nie tylko pożądane, ale obowiązkowe: w moczu nie powinno tam być, albo pot lub gruczołów łojowych. Antybakteryjne mydło nie jest zalecane w tej sprawie. Mocz bez dodatków - wynik badania bez żadnych błędów. Konieczne jest, aby wspomnieć o innego rodzaju zanieczyszczeń może zniekształcić wyniki badań moczu: Żywność i leki. W nocy, nie powinny być stosowane w żywności buraków, marchwi i innych naturalnych barwników. Pamiętaj, że jednym z głównych parametrów badania - kolor moczu. I, jeśli różni się on od normy, który jest uważany za kolor żółty i jego odcienie, niech dają informacje nie tylko o tym, co jedli kolację.

Należy zauważyć, że naruszanie norm pigmentów obecnych może koloru moczu jest całkowicie niespodziewane - niebieski, brązu, czerwieni i nawet na zielono.

Ciemny mocz mogą wskazywać na zakłócenia w wątrobie, w szczególności, kiedy zapalenie wątroby, choroby. Wątroba przestaje niszczy enzym, który reaguje z powietrzem i daje zmianę koloru.

Jeśli mocz przepłukuje najprawdopodobniej obecne w nim krwi. Jeśli przypomina rozwodnione mleko - ma nadmiar tkanki tłuszczowej. Szarawy odcień daje zawierał ropa. Zielony lub niebieski kolor - jeden z charakterystycznych cech procesów rozpadu w jelitach. Pienisty mocz jest tylko dla mężczyzn. Nic poważnego: to występuje, gdy sperma wejdzie do niego. I, na przykład, mokre sny lub plemników nadmiar nikt nie nauczył się nie być kontrolowane.

Leki. Nawet nieszkodliwy kwas acetylosalicylowy w dużych dawkach może pomalować na różowo moczu. Szczególnie pożądane jako dzień odbioru przed oddawaniem moczu antybakteryjne narkotyków i uroseptikov. należy skonsultować się z lekarzem na temat przerwy w ich stosowaniu. Z wyjątkiem, gdzie głównym przedmiotem badań jest tylko stężenie leku w moczu.

Alkohol znacznie zniekształcić wyniki badania moczu.

Spróbuj przeddzień moczu pić nie więcej i nie mniej płynny niż zwykle.

12 godzin przed wykonaniem analizy seksualne życie nie jest pod napięciem.

Należy również zauważyć, że niepożądana mocz podczas menstruacji w tygodniu, zgodnie z procedurami jak cystoskopii.

Należy zauważyć, że podstawowe znaczenie w diagnostyce (np, „stan, w układzie moczowo-płciowego”) odgrywa obecność / nieobecność bakterii w moczu, a wzrost ich ilości: Charakterystyka wzrostu w porównaniu z normą (2000 bakterie w 1 ml) 50 razy (do 100 bakterii tysyach w 1 ml moczu).

Moczu przepisany:

- choroby dróg System-
- przesiewającą profosmotrah-
- ocenić przebieg choroby, kontrolę nad rozwojem powikłań i skuteczności leczenia.
- Osoby, u których wykonano paciorkowcowe zakażenia (zapalenia migdałków, szkarlatyna) zaleca się podawanie próbki moczu w ciągu 1 - 2 tygodni po regeneracji. Zdrowi ludzie, zaleca się wykonanie testu mocz 1-2 razy w roku. Pamiętaj, że leczenie jest zawsze droższe niż prewencji.

zbierania moczu na szkolenia ogólne analizy.

Przed zebraniem moczu wymaganych procedur higienicznych w moczu nie zostały włączone do bakterii łojowych i gruczoły potowe.

Zbierać mocz ściśle porcja rano przydzieloną natychmiast po snu, korzystnie średnią porcję. Odstęp pomiędzy gromadzenia moczu i dostarczane do materiału laboratorium powinno być tak małe, jak to możliwe.

zbieranie moczu za pomocą specjalnego zestawu (sterylnego pojemnika i fiolki z konserwant), które wraz z instrukcjami dotyczącymi odbioru muszą być zakupione wcześniej w każdej medycznej InVitro biurowej pod wartości zabezpieczenia.

Mocz probówki ze środkiem konserwującym przyjmowanych w ciągu całego dnia (zgodnie z harmonogramem dostaw testów krwi).

świadectwo

 • Choroby układu moczowego.
 • Badań przesiewowych na profilaktycznych.
 • Ocena choroby, kontrola powikłań i skuteczność leczenia.
 • Osoby, u których wykonano paciorkowcowe zakażenia (zapalenia migdałków, szkarlatyna) zaleca się podawanie próbki moczu w ciągu 1 - 2 tygodni po regeneracji.

Rozszyfrowania wyniki analizy moczu

Barwa moczu.

Zwykle urochrome nietrzymanie moczu pigment otrzymano żółtą barwę w różnych kolorach w zależności od stopnia nasycenia moczu. Czasami tylko osad może zmienić kolor, na przykład, z nadmiarem moczanowej osadu była brązowawy, kwas moczowy - żółty, fosforany - białawe.
Zwiększenie intensywności barwy - Utrata płynów ustrojowych konsekwencji: obrzęki, wymioty i biegunka.
Zmiana barwy moczu Może to wynikać z doboru związków barwiących powstających podczas zmian organicznych lub pod wpływem składników pokarmowych, przyjmowanie leków, środków kontrastowych.

 
Kolor moczustanbarwniki
Słoma-żółtyObrzęk, oparzenia, wymioty, biegunka, obrzęk zastoinowa niewydolność serca-
ciemnożółtyObrzęk, oparzenia, wymioty, biegunka, obrzęk zastoinowa niewydolność sercaWielka koncentracja urochrome
Blade, wodniste, bezbarwneMoczówka prosta, nerek zmniejszenie koncentracji,
otrzymujących leki moczopędne, przewodnienie
Niskie stężenie urochrome
Żółto-pomarańczowywitaminy przyjęć, furagin-
czerwonawo-różowyJedzenie jaskrawo kolorowe owoce i warzywa, takie jak buraki, marchew, cherniki- leków - antypiryną, aspiryna-
czerwonyKolka nerek, zawał nerkiObecność krwinek czerwonych w moczu - świeże krwiomocz obecności hemoglobiny, porfiryny, mioglobiny
Kolor „pomyje mięsne”ostre zapalenie kłębuszków nerkowychKrwiomocz (zmieniony we krwi)
ciemnobrązowyniedokrwistość hemolitycznaurobilinuria
rudyWstęp metronidazol, sulfonamidy, preparaty oparte mącznicy lekarskiej. Zatrucie przez fenoli-
czarnyChoroby Marchiafavy-Michelli (napadową nocną hemoglobinurię)
Homogentisuria. czerniak
 
hemoglobinuria
kwasu homogentyzynowego
Melanina (melanuriya)
kolor piwa
(Żółto-brązowy)
miąższu żółtaczka
(Wirusowe zapalenie wątroby)
Bilirubinuria, urobilinogenuriya
Zielonkawo-żółty
 
Mechaniczne (obturacyjna) żółtaczka - kamica żółciowa,
raka trzustki, głowy
bilirubinuria
białawyObecność fosforanu w moczu lub lipidów-
mleczarnialymphostasis nerek, infekcje dróg moczowychChłonkomocz, Piura

przejrzystość moczuWartości referencyjne: kompletne.
Zmętnienie moczu może być wynikiem obecności w erytrocytów w moczu, leukocyty, nabłonkowe, bakterie, kropelki tłuszczu, odkładanie się soli osadu (moczanowej, fosforany, szczawiany) i zależy od stężenia soli, pH i temperatury przechowywania moczu (niska temperatura promuje soli wytrącanie) , Przy przedłużonym stały moczu może się mętny z powodu wzrostu bakterii. Normalnie mała mętność może być spowodowana przez nabłonek i śluzu.

Gęstość względna (ciężar właściwy) w moczu

Gęstość względna (ciężar właściwy) moczu jest zależna od liczby przydzielonych związków organicznych (mocznika, kwas moczowy, soli) i elektrolitem - Cl, Na i K, a ilość uwolnionej wody. Im wyższa diureza, tym mniejsza jest gęstość względna moczu. Obecność białka, a zwłaszcza z glukozy powoduje wzrost ciężaru moczu. Zmniejszenie stężenia funkcji nerek w niewydolność nerek spowodowana jest w zmniejszonej gęstości (gipostenuriya). Całkowita utrata funkcji stężenia wydaje się wyrównanie ciśnienia osmotycznego w osoczu i moczu, stan zwany izostenuriey.

Wartości odniesienia (w każdym wieku): 1003/35 g / l.

Zwiększenie gęstości względnej (baruria)

 1. glukozy w moczu niewyrównaną cukrzycą;
 2. białka w moczu (białkomocz), kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy;
 3. Lek i (lub) ich metabolitów w moczu;
 4. Dożylne mannit, dekstran i środki nieprzepuszczalne dla promieni rentgenowskich;
 5. niskie zużycie cieczy;
 6. Duża utrata płynu (wymioty, biegunka);
 7. posocznica ciąży;
 8. skąpomocz.

Zmniejszenie gęstości względnej:

 1. moczówki prostej (nephrogenic środkowi lub samoistne);
 2. przewlekłą niewydolność nerek;
 3. ostre uszkodzenie kanalików nerkowych;
 4. wielomocz (wynikające diuretyki godzina, doprowadzający płyn).

pH moczu.

Świeżym moczu zdrowych ludzi może mieć inną odczynu (pH od 4.5 do 8), w wyniku reakcji moczu zazwyczaj słabo kwaśnym (pH pomiędzy 5 i 6). Wahania pH moczu spowodowany przez środek spożywczy: Mięso diecie powoduje kwaśne moczu przewagą roślinne i nabiał prowadzi do alkalizacji moczu. Zmiany pH moczu odpowiada wartości pH po krovi- kwasicy moczu jest kwaśny, zasadowicy - zasady. Czasami istnieje rozbieżność między tymi postaciami.

W przewlekłej niewydolności nerek (zmiany patologiczne kanalików kanalika) giperhlorny mleczanowej obserwowanego w krwi i moczu reakcji alkalicznej, na skutek naruszenia syntezy kwasu z amoniakiem, w związku z uszkodzeniami cewek. Bakteryjnego rozkładu mocznika moczowodów lub przechowywania moczu w temperaturze pokojowej, co prowadzi do alkalizacji moczu. Reakcję moczu wpływa na charakter reakcji tworzenia soli w kamicy moczowej: przy pH poniżej 5,5 często powstałego kwasu moczowego, w pH od 5,5 do 6,0 - szczawianu o pH powyżej 7,0 - kamieni fosforanowych.

Wartości referencyjne:

 • 0 - 1 miesiąc. - 5,0 - 7,0;
 • 1 miesiąc. - 120 lat - 4,5 - 8,0

Zwiększ:

 1. metabolicznej alkalozy i układu oddechowego;
 2. przewlekłą niewydolność nerek;
 3. nerkowych mleczanowa (typ I i ​​II);
 4. hiperkaliemia;
 5. pierwotnej i wtórnej nadczynności przytarczyc;
 6. inhibitory anhydrazy węglanowej;
 7. dieta bogata w owoce i warzywa;
 8. przedłużone wymioty;
 9. zakażenia układu moczowego wywoływane przez mikroorganizmy, które rozkładają mocznik;
 10. stosowanie niektórych leków (adrenaliny, nikotynamid, wodorowęglanów);
 11. nowotwory układu moczowo-płciowego.

zredukowana:

 1. kwasica metaboliczna i układu oddechowego;
 2. hipokaliemia;
 3. odwodnienie;
 4. na czczo;
 5. cukrzyca;
 6. gruźlica;
 7. gorączka;
 8. ciężka biegunka;
 9. leki do odbioru: kwas askorbinowy, kortykotropinę metioniny;
 10. dieta bogata w białko mięsa, żurawiny.

Białka w moczu (białkomocz).

Białko w moczu - jeden z najważniejszych dowodów diagnostyki laboratoryjnej nerek patologii. Niewielka ilość białka w moczu (fizjologicznej białkomocz) może być u osób zdrowych, ale wydalanie białka nie przekracza szybkość 0.080 tylko g / D, 0,250 g / dzień w czasie intensywnego wysiłku fizycznego po dłuższej odległości (podtrzymuje białkomocz). Białko w moczu może być również u zdrowych osób o silnych przeżyć emocjonalnych, przeziębienia. Nastolatków stwierdzono niedociśnienie białkomoczu (w pionowej pozycji ciała).

Po błonę kłębuszków nerkowych Zwykle większość białek nie przechodzą ze względu na duży rozmiar cząsteczek białkowych i ich ładunku i struktury. Przy minimalnym uszkodzeniem w kłębuszków nerek obserwuje się przede wszystkim utratą białek o niskiej masie cząsteczkowej (głównie albuminę), tak, że znaczna utrata białka często rozwija hipoalbuminemia. W cięższych zmian patologicznych w moczu i uzyskać dużą cząsteczkę białka. Nabłonek w kanalikach nerkowych fizjologicznie wydziela pewną ilość białka (białek Tamma-Horsfalla). Część białka w moczu może pochodzić z układu moczowego (moczowodu, pęcherza moczowego, cewki moczowej) - zawartość tych białek w moczu wzrasta gwałtownie w infekcji, zapalenia lub guzy przewodu moczowo-płciowego. Białkomocz (pojawianie się białka w moczu w zwiększonej ilości) mogą przednerkowych (w odniesieniu do zwiększonego rozpuszczania tkanek lub patologicznego wygląd białek osocza), nerek (z powodu choroby nerek) i postrenal (związanych z patologią dróg moczowych). Pojawienie się białka w moczu jest częstym objawem niespecyficznej patologii nerek. Kiedy nerek białkomocz Białko znajduje się w dzień iw nocy moczu. Na mechanizmie nerek kłębuszkowe białkomoczu odróżnić rurowe i białkomocz. Kłębuszkowe białkomoczu związane z patologicznymi zmianami w funkcji bariery błony kłębuszków nerek. Masywna straty białka w moczu (> 3 g / l), jest zawsze związana z kłębuszków białkomoczu. Rurowych białkomocz powodu zaburzenia resorpcji białka w patologii kanaliku proksymalnym.

Wartości referencyjne: < 0,140 г/л.

Obecność białka w moczu (białkomocz)

 1. zespół nerczycowy;
 2. nefropatię cukrzycową;
 3. kłębuszkowe zapalenie nerek;
 4. marskość nerki;
 5. Upośledzone wchłanianie w kanalikach nerkowych (zespół Fanconiego, zatrucie metalami ciężkimi, sarkoidoza, sierp patologii komórkowej);
 6. szpiczak mnogi (białek Bence Jonesa w moczu) i inne Gammapatia Monoklonalna;
 7. upośledzenie hemodynamiki nerek u pacjentów z niewydolnością serca, gorączka;
 8. nowotworów złośliwych układu moczowego;
 9. zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej i inne infekcje dróg moczowych.

Glukozy w moczu.

Glukozy w moczu zazwyczaj nieobecny lub znajdujących się w minimalnych ilościach do 0,8 mmol / l m. K. u zdrowych ludzi cały glukozy we krwi po filtracji przez błonę kłębuszków całkowicie wchłonięty z powrotem do kanalików. Gdy poziom glukozy we krwi w 10 mmol / l - wartość progowa jest przekroczona nerek (maksymalna zdolność nerek do reabsorpcji glukozy) lub zmniejszenie progu nerek (nerkowych odczyn) glukoza występuje w moczu - cukromocz występuje.

Wykrycie glukozy w moczu jest ważne dla rozpoznania cukrzycy i monitoringu (i siebie) Terapia przeciwcukrzycowe.

Proszę zwrócić uwagę: Jest to najbardziej dokładna metoda Badanie moczu przez diagnostyczniex zespołyca. Multistix (+ mikroskopia osad). Test jest automatycznie odczytywany przez analizator (wykluczono błąd oznaczanie wizualna). Zasada metody określania oksydazę glukozy na nich. Paski testowe krok do analizy moczu dla glukozy w następujący sposób: po pierwsze, znajduje się „otritsat” Wynik, następny krok - A „5.5” (ślady). Jeśli prawdziwa wartość glukozy leży pomiędzy tymi wartościami, to ze względu na taki krok pasek, urządzenie wytwarza go jako minimalną dodatnią wartość - 5,5.

Od niedawnego wzrostu pytania lekarzy i pacjentów o tym stężeniu glukozy progowej, laboratorium nie postanowił wydać numer po otrzymaniu takiego wyniku i napisać „ślady”. Z tej odpowiedzi, glukozę w moczu, zaleca dalsze badania, w szczególności - definicji stężenie glukozy we krwi, badanie moczu wydalania codziennie (metoda heksokinazę) lub wizytę lekarza - przeprowadzenie testu tolerancji glukozy.

Wartości referencyjne: 0 - 1,6.

"SM.KOMM.":

 • < 1,7 - отрицат;
 • 1,7 - 2,8 - ślady;
 • > 2,8 - znaczący wzrost stężenia glukozy w moczu.

Hodowla (cukromocz):

 1. cukrzyca;
 2. ostre zapalenie trzustki;
 3. nadczynność tarczycy;
 4. cukrzyca nerek;
 5. steroidowe cukrzycy (cukrzycy czy recepcji anaboliki);
 6. Zatrucie morfiny, strychnina, fosforu;
 7. Dumping syndrome;
 8. Zespół Cushinga;
 9. zawał mięśnia sercowego;
 10. pheochromocytoma;
 11. Głównym urazu;
 12. oparzenia;
 13. cewkowe uszkodzenie nerek;
 14. ciąża;
 15. Otrzymujemy dużą ilość węglowodanów.

Bilirubiny w moczu.

Bilirubina - główne ostateczne porfiryn metabolit są wydalane. We krwi wolnego (niesprzężonych) bilirubiny albuminy osocza transportowane w tej postaci nie jest filtrowane w kłębuszkach. W wątrobie bilirubiny w połączeniu z kwasem glukuronowym (sprzężony utworzony, postać rozpuszczalną w wodzie bilirubiny) i w tej postaci jest on wydalany z żółcią w przewodzie pokarmowym. Wraz ze wzrostem stężenia krwi sprzężonych bilirubiny, zaczyna oddzielać nerki i wykryte w moczu. Moczu zdrowych osób zawiera minimalną, niewykrywalne ilości bilirubiny. Bilirubinuria obserwowano głównie zmian miąższu wątroby lub mechaniczny trudności przepływu żółci. Reakcją hemolityczną żółtaczka moczu bilirubiny jest ujemny.

Wartości referencyjne: negatywnie.

Wykrywanie bilirubiny w moczu:

 1. żółtaczka;
 2. wirusowe zapalenie wątroby;
 3. marskość wątroby;
 4. Guzy z przerzutami do wątroby.

Urobilinogen w moczu.

Urobilinogen i sterkobilinogena utworzona w jelicie bilirubiny w żółci ewoluowały. Urobilinogen wchłaniane w jelicie grubym i przez żyłę wrotną do wątroby przychodzi ponownie, a następnie ponownie z wyjściem żółci. Niewielka część tej frakcji jest dostarczana do krążenia obwodowego i wydalane z moczem. Zwykle w moczu zdrowego człowieka urobilinogenu zdefiniowanym w śladowych ilościach - izolowanie z moczem jest mniejsza niż 10 mikromoli dziennie (6 mg). Stojąc urobilinogenu moczu się urobilin.

Wartości referencyjne:
0 - 17.

Podwyższone wydalanie urobilinogenu w moczu:

 1. zwiększenie stężenia hemoglobiny katabolizmu: anemia hemolityczna, hemoliza (niezgodny transfuzja krwi, zakażenie, posocznica), niedokrwistość złośliwą, czerwienica, resorpcję masową podtwardówkowe;
 2. wzrost powstawania urobilinogenu w przewodzie żołądkowo-jelitowym: zapalenie jelit, zapalenie jelita krętego, niedrożność jelit, zwiększenie tworzenia się urobilinogenu i resorpcji w zakażeniu dróg żółciowych (zapalenie dróg żółciowych);
 3. zwiększenie urobilinogenu z nieprawidłową funkcją wątroby: wirusowe zapalenie wątroby (nie ciężkie);
 4. przewlekłe zapalenie wątroby i marskość wątroby;
 5. toksyczne uszkodzenie alkohol, związki organiczne, toksyn, zakażeń, posocznicy;
 6. Wtórne uszkodzenie wątroby: po zawale mięśnia sercowego, niewydolności krążenia i nowotwory wątroby;
 7. Wzrost urobilinogen gdy bypass wątroby: marskość wątroby z nadciśnieniem wrotnym, zakrzepicy, niedrożności żyły nerkowej.

ketonowych w moczu (ketonuria).

Ciała ketonowe (aceton acetylooctowego i kwas p-hydroksymasłowy), utworzone w wyniku zwiększonej katabolizmu kwasów tłuszczowych. Oznaczanie ciał ketonowych jest ważne w rozpoznawaniu metaboliczną dekompensacji cukrzycy. młodzieńczą cukrzycę insulinozależną często stwierdzona po raz pierwszy przez pojawienie ketonowych w moczu. Gdy postępuje przeciętny insulinoterapia kwasicy ketonowej. Pojawiające się z hiperglikemią i hiperosmolarność prowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, kwasicy ketonowej. Zmiany te powodują naruszenie ośrodkowego układu nerwowego i prowadzić do hiperglikemii śpiączki.

Wartości referencyjne: 0 - 0,4.

"SM.KOMM".

 • < 0,5 - отрицат;
 • 0,5 - 0,9 - ślady;
 • > 0,9 - dodatni.

Detekcja ciał ketonowych w moczu (ketonuria)

 1. Cukrzyca (niewyrównaną - DKA);
 2. Stan prekomatosnoe, mózgu (hiperglikemii) śpiączka;
 3. przedłużonym czczo (całkowite odrzucenie żywności lub diety mającej na celu zmniejszenie masy ciała);
 4. ciężka gorączka;
 5. pozostawanie pod wpływem alkoholu;
 6. hiperinsulinizm;
 7. giperkateholaminemii;
 8. izopropranololom zatrucie;
 9. rzucawka;
 10. glycogenoses I, II, typ IV;
 11. brak węglowodanów w diecie.

Azotyny w moczu.

Azotyny w normalnym moczu brakuje. W moczu, są one utworzone z azotanami pokarmowych bakteryjne wpływ, jeśli w moczu wynosi nie mniej niż 4 godziny była w pęcherzu. Wykrywanie azotynów w moczu (próba dodatnia) mówi o tym zakażenia dróg oddechowych. Jednak negatywny wynik nie zawsze wyklucza bakteriomoczu. zakażenie dróg oddechowych może być różny w różnych populacjach, w zależności od wieku i płci.

Zwiększone ryzyko bezobjawowych zakażeń dróg moczowych i odmiedniczkowe zapalenie nerek, ceteris paribus być bardziej narażone: kobiet i mężczyzn-seniorów (powyżej 70 lat) - mężczyzn z BPH prostaty pacjentów diabetom- podagroy- chorych pacjentów po chirurgii urologicznej lub procedur instrumentalnych w drogach moczowych.

Wartości referencyjne są ujemne.

Hemoglobiny w moczu.

Hemoglobiny z moczem, nie jest normalne. Dodatni wynik testu odzwierciedla obecność wolnej hemoglobiny lub mioglobiny w moczu. Jest to wynikiem wewnątrznaczyniowych wewnątrznerkowym, nietrzymania hemolizy erytrocytów z wydajnością hemoglobiny lub uszkodzenie mięśni i martwicy, wraz ze wzrostem stężenia w osoczu mioglobiny. Odróżnić hemoglobinuria z mioglobinuria jest dość trudne, a czasami mioglobinuria traktowane jako hemoglobinuria.

Wartości referencyjne:
negatywnie.

Obecność hemoglobiny z moczem:

 1. ciężka niedokrwistość hemolityczna;
 2. ciężkie zatrucie, na przykład, sulfonamid, fenol, anilina. grzyby trujące;
 3. posocznica;
 4. oparzenia.

Obecność mioglobiny w moczu:

 1. uszkodzenie mięśni;
 2. ciężkie ćwiczenia fizyczne, w tym szkolenia sportowego;
 3. zawał mięśnia sercowego;
 4. postępujące miopatię;
 5. rabdomiolizy.

Mikroskopowe moczu osadu.

Składnik mikroskopowe moczu prowadzi się w osadzie powstała po odwirowaniu z 10 ml moczu. Osad składa się z cząstek stałych zawieszonych w moczu: komórki cylindrów utworzonej przez białka (z lub bez dodatków), kryształów lub bezpostaciowej osadów chemicznych.

Czerwone krwinki w moczu.

Czerwone ciałka krwi (komórki krwi), mieści się w moczu z krwią. Fizjologiczne eritrotsiturii do 2 erytrocytów / ml moczu. To nie wpływa na kolor moczu. W badaniu konieczne jest, aby wyeliminować zanieczyszczenia moczu z krwią w wyniku menstruacji! Krwiomocz (wygląd erytrocytów i innych elementów ukształtowanych i hemoglobiny i wsp. Składniki krwi w moczu) może wynikać z krwawieniem w dowolnym miejscu układu moczowego. Główną przyczyną zwiększonej zawartości erytrocytów w moczu, - choroby nerek lub moczowego i skazę krwotoczną.

Wartości referencyjne: < 2 в поле зрения.

Czerwone ciałka krwi w moczu, - przekroczenie wartości odniesienia:

 1. kamienie dróg moczowych;
 2. raki układu moczowo-płciowego;
 3. kłębuszkowe zapalenie nerek;
 4. odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 5. skaza krwotoczna (antykoagulant nietolerancja, hemofilia, koagulacja wślizgu, trombocytopenia, trombotsitopaty);
 6. zakażenie dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, układu moczowo-płciowego tuberculosis);
 7. uszkodzenia nerek;
 8. nadciśnienie tętnicze obejmujące naczyń nerkowych;
 9. toczeń rumieniowaty układowy (zapalenie nerek w toczniu);
 10. zatrucia pochodne benzenu, pochodne aniliny, jad węża, toksycznych grzybów;
 11. niewystarczające leczenia przeciwzakrzepowego.

Leukocyty w moczu.

Zwiększenie liczby leukocytów w moczu (leukocyturia) - objawem zapalenia nerek i / lub dolnych dróg moczowych. Przewlekłym zapaleniem leukocyturią bardziej niezawodny niż użycie bakteriurii, co często nie jest określone. W przypadku bardzo dużej liczby leukocytów ropa w moczu określa się makroskopowo - tzw ropomocz. Obecność leukocytów w moczu może być spowodowane domieszką odprowadzania moczu z pudenda gdy zapalenie sromu i pochwy niewystarczająco uważać WC sromowy podczas zbierania moczu do analizy.

Wartości referencyjne:

 • mężczyźni: < 3 в поле зрения;
 • kobiety, dzieci < 14 лет: < 5 в поле зрения.

Wzrost leukocytów w moczu obserwowano w prawie wszystkich chorób nerek i dróg moczowych:

 1. ostre i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie kłębuszków nerkowych;
 2. zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, zapalenie gruczołu krokowego;
 3. kamienie w moczowodzie;
 4. zapalenie kłębuszków nerkowych;
 5. zapalenie układowy;
 6. nerek, odrzucenie przeszczepu.

Komórki nabłonkowe w moczu.

Komórki nabłonkowe są prawie zawsze obecne w osadzie moczu. Komórki nabłonkowe pochodzące z różnych części układu moczowo-płciowego, różne (zwykle przydziela płaską, przejściowe i nerek, nabłonek). Komórki nabłonka płaskiego, który jest charakterystyczny dla dolnych części układu moczowo-płciowego, stwierdzono w moczu osób zdrowych i ich obecność zazwyczaj ma małą wartość diagnostyczną. Liczba wzrasta z łuskowatego nabłonka zakażeń układu moczowego z moczem. Zwiększona ilość komórek nabłonka przejściowego może występować z zapaleniem pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicy nerkowej. Obecność nabłonkowych nerek moczu wskazuje uszkodzenie miąższu nerek (zapalenie kłębuszków nerkowych widziany w pewnych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, choroby zakaźne, zaburzenia krążenia, zatrucia). Obecność nerkowych komórek nabłonkowych w ilości większej niż 15 w polu widzenia w ciągu 3 dni po przeszczepie jest wczesnym sygnałem zagrożenia odrzucenia przeszczepu.

Wartości referencyjne:

 • komórek nabłonka płaskiego: Kobiety - < 5 в поле зрения;
 • mężczyźni - < 3 в поле зрения;
 • przejściowych komórek nabłonka - < 1;
 • Nie - nerkowych komórek nabłonkowych.

Wykrywanie komórek nabłonkowych nerek:

 1. odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 2. zatrucie (salicylany odbioru, kortyzon, fenacetyna, bizmut leki, zatrucia, sole metali ciężkich, etilengilkolem);
 3. rurowy martwicy
 4. odrzucenie przeszczepu nerki;
 5. marskość nerki.

Siłowniki w moczu.

Cylindry - elementy cylindryczne utworzenia osadu (rodzaj formy kanalików nerki), składające się z białka lub komórki może również zawierać różne inkluzje (hemoglobiny, bilirubina, pigmenty, sulfonamidy). W zależności od składu i wyglądu wielu rodzajów siłowników (bezbarwną, granulatu erytrocytowym, woskowe, itp). W normalnych komórkach nabłonka nerek wydzielają tak zwanych białek Tamma-Horsfalla (osocze krwi jest nieobecny), który jest podstawą bezbarwną odlewy. Czasami cylindry bezbarwne mogą być wykrywane u zdrowych osobników.

Cylindry ziarniste są utworzone przez rozerwanie komórek kanalików nabłonka. Ich wykrywanie u pacjenta w stanie spoczynku i bez gorączki wykazuje patologii nerek. Cylindry woskowe utworzona z zagęszczonych granulatów cylindrów i szklistej. Cylindry erytrocytów są utworzone przez nakładanie warstw na szklistej cylindrów erytrocytów, leukocytów - leukocytów. Nabłonka cylindry (rzadko) pochodzą z komórek kanalików nerkowych. Ich obecność w analizie moczu w ciągu kilku dni po operacji - znakiem odrzucenia przeszczepionej nerki. Cylindry pigmentu są utworzone przez włączenie do kompozycji pigmentów i cylinder obserwowano mioglobinurii i hemoglobinurii.

Wartości referencyjne: no.

Szklistej cylindry w moczu:

 1. patologii nerek (ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, gruźlica nerek, nowotwór);
 2. zastoinowa niewydolność serca;
 3. Stan hipertermalnych;
 4. ciężki wysiłek fizyczny,
 5. wysokie ciśnienie krwi;
 6. odbiór diuretyki.

granulowane odlewy (Niespecyficzne objawy patologiczne)

 1. glomeruloneforit, odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 2. nefropatię cukrzycową;
 3. zakażenia wirusowe;
 4. zatrucie ołowiem;
 5. gorączka.

Woskowe cylindry:

 1. przewlekłą niewydolność nerek;
 2. amyloidozy nerek;
 3. zespół nerczycowy.

Cylindry erytrocytów (krwiomocz pochodzenia nerkowego)

 1. ostre zapalenie kłębuszków nerkowych;
 2. zawał nerki;
 3. zakrzepica żył nerkowych;
 4. nadciśnienie złośliwe.

Cylindry leukocytów (leukocyturia pochodzenia nerkowego)

 1. odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 2. toczeń zapalenie nerek w toczniu rumieniowatym układowym.

Nabłonka cylindry (większość rzadko):

 1. ostrą martwicę rurowy;
 2. infekcje wirusowe (na przykład, wirus cytomegalii);
 3. sole zatrucie metalami ciężkimi, glikol etylenowy;
 4. Przedawkowanie salicylanów;
 5. amyloidoza;
 6. reakcja odrzucenia po transplantacji nerek.

Bakterie w moczu

Izolacja bakterii w moczu, posiada znaczną wartość diagnostyczną. Bakterie utrzymują się w moczu, nie więcej niż 1 - 2 dni po rozpoczęciu leczenia antybiotykami. Preferowane studia pierwszą próbkę moczu rano. Określić rodzaj bakterii oraz oceny poziomu bakteriurii oraz określenia wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki za pomocą hodowli bakteriologicznej moczu.

Wartości referencyjne: negatywnie.

Bakterie w moczu: Narządy infekcji dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza).

Ascomycetes. Wykrywanie drożdży Candida dowodów kandydozy, który występuje najczęściej w wyniku nieracjonalnej antybiotykoterapii.

Nieorganiczny osad moczu (kryształy), sole z moczem.

Mocz - roztwór różnych soli moczu po odstaniu w celu wytrącenia kryształów (postać). Formacja kryształ promowany przez niskich temperaturach. Obecność pewnych soli kryształów w osadzie moczu wskazują na reakcję na zmiany w kwaśnym lub zasadowym boku. Nadmiar zawartość soli w moczu przyczynia się do powstawania i rozwoju kamicy kamicy moczowej. Jednocześnie, wartość diagnostyczna obecności w moczu zazwyczaj wiąże się kryształków soli. Do tworzenia kryształów zwiększa się dawki ampicylinę i sulfonamidy.

wartości referencyjne no.

kwas moczowy i jego sole (moczanowa)

 1. silnie stężony moczu;
 2. kwaśnej reakcji moczu (po ćwiczeniach, dieta na bazie mięsa, gorączka, białaczka);
 3. skaza moczanowa, dna;
 4. przewlekłą niewydolność nerek;
 5. ostre i przewlekłe zapalenie nerek;
 6. odwodnienie (wymioty, biegunka);
 7. u noworodków.

Tripelfosfaty bezpostaciowe fosforany organiczne:

 1. moczu zdrowych reakcji zasadowy;
 2. wymioty, płukanie żołądka;
 3. zapalenie pęcherza moczowego;
 4. Zespół Fanconiego, nadczynność przytarczyc.

szczawian wapnia (oxaluria moczu występuje w żadnej z reakcji):

 1. spożywanie żywności bogatej w kwas szczawiowy (szpinak, szczaw, pomidory, szparagi, revven);
 2. odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 3. cukrzyca;
 4. zatrucie glikolem etylenowym.

Śluz w moczu.

Śluz uwalnia nabłonek błony śluzowej. Zwykle występuje w moczu, w małej ilości. Zawartość śluzu w moczu wzrasta w procesach zapalnych. Zwiększona ilość śluzu w moczu może wskazywać na naruszenie prawa przygotowań do pobierania próbki moczu.

Wartości referencyjne: niewielka ilość.

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Krew w moczuKrew w moczu
Bolesne oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczuBolesne oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu
Analiza moczu w trzech porcjachAnaliza moczu w trzech porcjach
MoczuMoczu
Leukocytów we krwiLeukocytów we krwi
Czerwone krwinki w moczuCzerwone krwinki w moczu
Całościowa analiza kliniczna z krwiCałościowa analiza kliniczna z krwi
Posiew moczuPosiew moczu
Ostre zatrzymanie moczuOstre zatrzymanie moczu
Analiza moczu na cukierAnaliza moczu na cukier
» » » Badanie ogólne moczu z mikroskopii osadów