DuranHedt.com

Uzi podczas ciąży

Ultrasonografia (US) - kontrola wizualna metoda oparta na odbiciu fal ultradźwiękowych od trójwymiarowych struktur ciała. USG nie ponosi radioterapii (promieniowania) obciążenia, takich jak RTG lub tomografii komputerowej analizy, a zatem nie jest przeciwwskazane w okresie ciąży i jest jednym z wiodących metod diagnostyki prenatalnej.

Przezbrzuszna ultradźwięki wykonywana jest (poprzez ściany brzusznej) i przezpochwowa (sonda pochwy włożeniu do pochwy) metody. Metody dostępu podczas skriningu ultradźwięków łącznie (czasami wygląd zarówno czujniki).

USG w ciąży

USG najprawdopodobniej ujawni obecność ciąży, począwszy od 5 dnia miesiączki, czyli z okresu około 3 tygodni. Lekarz widzi zarodek, jego pozycja (lub ektopowych macicy). Wizualnie zarodków będzie mały, okrągły tworzenie około 5 mm średnicy.

USG w ciąży

W 14 dni opóźnienia może niezawodnie wykryć obecność / brak bicia serca zarodka embrion termin jest jak ryba.

USG w ciąży 

Dlatego USG ciąży po pozytywnym teście, wskazane jest przeprowadzenie w ciągu 2 tygodni, ale tylko w przypadku dobrego samopoczucia (wskazania do pilnej USG cm. Poniżej).

USG jest:

- wymiarowy
- trójwymiarowy (3D-US)
- cztery-wymiarowe (4D-US)

W ultrasonografii dwuwymiarowej podczas ciąży w płaszczyźnie widocznych struktur płodu. Na obrazie trójwymiarowym widać dzieciaka. Na czterech ultradźwięków oglądać jeszcze i ruch płodu.

Według niektórych informacji, nie zaleca nadużywa 3D i 4D USG jako (pęcherzyki, które następnie zwinąć powstają pod wpływem ultradźwięków w płynie) podczas wykonywania tego typu wzrostem mocy USG USG, które mogą okazać się nieopłacalna dla nienarodzonego dziecka. Te typy USG są wykonywane tylko z trymestrze II. Także dlatego, że z tych powodów zaleca się, aby nie nadużywać nagrania wideo płód.

Dla najbardziej kompletne i wiarygodne informacje USG wykonuje się w pewnym okresie, trzy z nich i są one nazywane projekcje.

Badania przesiewowe - to metoda badań, które przeprowadza się niemal wszyscy w określonej grupy osób (dzieci w wieku, kobiety w ciąży, i tak dalej). W studium przypadku kobiet w ciąży, realizacja trzech pokazów ultradźwiękowe powinny być przeprowadzane w 100% pacjentów polegających na koncie. 

Tak więc, oznaczenie przesiewowych ultradźwięków służy ciąży.

przesiewowe badanie ultrasonograficzne w ciąży:

I przesiewania 11-14 tygodni (USA + biochemicznych badań przesiewowych pod kątem nieprawidłowości chromosomalnych)
II Badanie przesiewowe 18-22 tygodni (USA + doplerometrii)
III przesiewowe 30-34 tygodni (± USA + doplerometrii Kardiotokografia)

Jak to jest w USA?

Możesz przyjść w wyznaczonym czasie w pokoju USG. 

Z:

- skierowanie od ginekologa-położnika

- pielucha, prezerwatywy na badania (w aptece i poprosić „prezerwatywy dla ultradźwięków” Weź ze sobą, ale przede wszystkim ma w biurze US)

- butelkę wody (nie mniej niż 0,5 litra)

Na pierwszym przesiewowych muszą przyjść na czczo, jeśli zakłada się, jak pobieranie krwi żylnej do badań przesiewowych biochemiczne (użytkownik zostanie powiadomiony z wyprzedzeniem, kiedy otrzymasz kierunek). 

Woda jest niezbędna do wypełnienia pęcherza, jeśli jest to konieczne. Po wypełniona strukturą pęcherza lepiej widoczne w badaniu płodowej czujnika Przezbrzuszna (przez ścianę brzucha), płyn służy jako sygnał „booster”. 

Podczas napełniania pęcherza przezpochwowe badanie, to nie ma znaczenia. 

Rodzaj badań będzie wybrać się do lekarza w oparciu o fakt, w jaki dostęp lepszą wizualizację struktur płodowych. Czasami używany przez oba czujniki.

Leżysz na kanapie i otworzyć brzuch, lekarz prowadzący sondę na ścianie brzusznej i oceny parametrów płodu. Jeśli widoczność jest niewystarczająca, zostanie poproszony, aby usunąć swoją bieliznę i patrzeć sondę pochwy (jest on wprowadzany do pochwy).

pierwszy przesiewowe Trwa od 15 minut do 1 godziny. 

drugi przesiewowe nie wymaga żadnych przygotowań, jelito jest przesunięta w macicy ciężarnych i rola „wzmacniacza sygnału” jest odtwarzany wyraźne płynu owodniowego (jako pełnego pęcherza podczas pierwszego badania przesiewowego). Prowadzone wyłącznie Przezbrzuszna. W tym czasie drugi przesiewowe trwa około 30-60 minut.

Trzeci przesiewowe prowadzi się bez specjalnego przygotowania, sposób Przezbrzuszna i trwa około 15-30 minut.

W pierwszym skriningu bada:

- liczby płodów w przypadku bliźniąt - jednokosmówkową (kosmówki przez jeden lub dwa) lub dihorialnaya- monoamniotic (pęcherz płodu jeden do dwóch) lub diamnioticheskaya

- parametry morfologiczne (wielkość ciała i tkanek płodu)

USG w ciąży

  * Rozmiar kości ogonowej-ciemieniowej (CTE), to znaczy, że długość ciała przyszłych dziecka / dzieci, które pozwala najdokładniej określić czas ciąży, a zatem przypuszczalnie termin.

10 tygodni - 33-41 mm w pierwszym dniu 10 tygodnia, szóstego dnia 10. tygodniu 41-49 mm.
11 tygodni - 42-50 mm w pierwszym dniu 11 tygodnia, szóstego dnia od 49-58 mm.
12 tygodni - 51-59 mm z pierwszego dnia, szóstego dnia od 62-73 mm.

  * Przezierności karku lub TVP (jeden ze wskaźników, które pomogą określić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespół Edwardsa, Patau, Turnera)

W ciągu 10 tygodni - 1,5-2,2 mm
Co 11 tygodni - 1,6-2,4 mm
W ciągu 12 tygodni - 1,6-2,5 mm
W 13 tygodni - 1.7-2.7 mm

  * Formacja kości nosowej (liczba ta jest również ważna w określaniu ryzyka wystąpienia zespołu Downa)

W 10-11 tygodni, kość zostanie znaleziony, ale jego wielkość nie może być określona.
Po 12 tygodniach, kości muszą być co najmniej 3 mm.

  * Rozmiar Biparietal (między kości ciemieniowych)

W ciągu 10 tygodni - 14 mm.
Co 11 tygodni - 17 mm.
Po 12 tygodniach - nie mniej niż 20 mm.
W 13 tygodni - około 26 mm.

- wad rozwojowych (cewy nerwowej patologii przepuklina pępkowa - stan, w którym narządów jamy brzusznej znajduje się pod skórę brzucha i innych)

- Stan kosmówki (normalna, niska pozycja lub prezentacja kosmówki) i jej patologie (łożysko kosmówkowej retrochorial krwiak)

- prawidłowe kształtowanie i zamocowanie pępowiny

- wyeliminować możliwość hydatidiform mol- w okresie dłuższym niż 12 tygodni, zaleca się pomiar długości szyjki macicy (cervimeter) w celu potwierdzenia / wykluczenia zagrożonego aborcją 

Ponadto, jednocześnie z pierwszym pokazie w wielu szpitalach studiował indywidualnego ryzyka płodu chromosomu patologii, to będzie szczegółowy wywiad (narodu, chorób somatycznych, dziedziczność, zdrowia ubiegłych dzieci, złych nawyków, i tak dalej) i zbadać krew z żyły na pusty żołądek.

W wyniku I przesiewowych otrzymasz wniosek, z którym idziesz do lekarza. Jeżeli wyniki badań przesiewowych wszystkie wskaźniki w zakresie normy, oznacza to, że ciąża rozwija się prawidłowo i będzie przestrzegane w sposób planowy.

Jeśli znalazłeś na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowych (zwiększone karku przezierności, nosa hipoplazją kości wykryty), wtedy będzie skonsultować się z genetykiem i przechodzą diagnostyki inwazyjnej (amniopunkcja - pobieranie próbek płynu owodniowego do analizy, czy kordocenteza - próbki krwi z żyły pępowinowej). 

Gdzie wskazanie zagrożenia przerwania (zwiększenia napięcia, krótkie szyjki macicy, częściowe łożyskową kosmówkowej retrochorial lub krwiak), będzie zaleca leczenie, lekarz wybierze taktykę.

Jeśli rozpoznano deformacje, że przy tej okazji będzie prenatalnych konsultacji z lekarzami, a decyzja o możliwości ciąży. Pacjent został szczegółowo poinformowany o ryzyku dla płodu rokowania i zalecenia (do przerwania ciąży, czy nie). Ostateczną decyzję zawsze podejmuje ciążę.

W drugim przesiewowych badane:

- liczba płodów w przypadku bliźniąt, jej wygląd, jeśli nie zostały wcześniej zdefiniowane

- Stanowisko płodowej (wzdłużna skośne poprzecznie)

- Prezentacja płodu w pozycji podłużnej (głowica miednicy). Musisz wiedzieć, że w tym okresie dziecko jest jeszcze bardzo małe, i może zmienić swoją pozycję, prezentacja zamka jest często wykrywane na przesiewowych II, zostaje zastąpiony przez rodzica do 30 tygodni później.

- Stanowisko łożysko (w dolnej części przedniej i tylnej ściany, nisko położonym łożysko całkowicie lub częściowo łożysko Previa)

- stan łożyska, jego stopień dojrzałości. stopień dojrzałości w łożysku - skumulowana koncepcję obejmującą grubości łożyska i obecnością torbieli i inkluzji (porcjami złogów tłuszczowych lub wapnia). W różnych okresach poziom zapadalności łożysko jest inny, jeżeli stopień dojrzałości przed ciążą, to mówimy o przedwczesnym starzeniem się łożysko. Wcześniej, przedwczesne starzenie się łożyska związanego z poronienia, urodzenia dzieci o niskiej wadze, badania wykazały żadnego związku, kobiety teraz z takiej funkcji po prostu wliczone w grupie uwagi.

0 stopień dojrzałości - do 30 tygodni
I stopień dojrzałości - 27-36 tygodni
II stopień dojrzałości - 34-39 tygodni
III stopień dojrzałości - po 36 tygodniach ciąży.

- fetometry i płeć płodu. Fetometry - pomiar wielkości płodu, badanie narządów i struktur wewnętrznych. Wszystkie wymiary odnoszą się do normy w danym okresie, potwierdzenia wieku ciążowego oraz obecność wad.

USG w ciąży

W ciągu 20 tygodni są normą:

* Obwód brzucha od 124-164 mm 
* Głowa Girth 154-186 mm
* Udo 29-37 mm
* Ramion 26-34 mm
* Długość 22-29 mm przedramienia
* Długość 26-34 mm dolnej kości nóg

W ciągu 22 tygodni są normą:

* kości nosa 5,8-6,1 mm
* Głowa Girth 178-212 mm
* Obwód brzucha od 148-190 mm
* Długość 35-43 mm udo
* Długość 31-39 mm dolnej kości nóg
* Długość 26-34 mm przedramienia
* Długość ramion 31-39mm

W rezultacie, jak to zostanie opisane szczegółowo struktura płodowych komórek serca, struktury mózgu, stopień dojrzałości płuc, liczba palców u rąk i nóg, rozwojem jelit, nerek i tak dalej. Jak określono dopasowując płodu w terminie tygodni.

Największa ilość wad wykryto drugiego przesiewania.

- doplerometrii. Dzięki doplerometrii mierzono przepływ krwi w tętnicach macicy (po prawej i lewej tętnicy macicznej), naczyń krwionośnych, pępowiny środkowej tętnicy mózgowej.

- cervimeter (pomiar długości szyjki macicy i wewnętrzny stan macicy gardła). Cervimeter - niezawodna metoda w diagnostyce przedwczesnego porodu. W przypadku wskazania (długość szyjki mniejszą niż 30 mm, wewnętrzna gardła lejkowate inne) realizują okrągły napawany szyjki macicy lub instalacji położniczego krążka. 

- ilość i jakość wody (wielowodzie, małowodzie, zawiesina). AFI zwykle 83-235 mm przezroczyste wody bez zawiesiny.

- żwacza macicy (czy cięcie cesarskie się dzieje)

Jeśli dziecko rozwija się normalnie i USG lekarz nie stwierdzono nieprawidłowości, to będzie postrzegane w sposób planowy. 

Jeśli wykrytej wady, które potrzebują więcej genetyki i specjalistycznych konsultacji specjalistów (takich jak kardiochirurgii i neurochirurgii dziecięcej). Po zakończeniu konsultacji ekspertów zadecyduje o możliwości przedłużenia ciąży i rokowanie dla życia i zdrowia płodu. Pacjent zostanie wyjaśniona szczegółowo, aby być opłacalne płód, który jest groźna dla dziecka, w jakich warunkach powinien otrzymać leczenie i tak dalej. Wskazania do aborcji określa rada lekarzy, ale ostateczna decyzja jest zawsze brane przez kobiety.

Jeśli to możliwe, należy I i II projekcje odbywać się, gdzie można uzyskać poradę genetyki, na przykład, w poradnictwa medycznego i genetycznym (taka jednostka jest często częścią dużych centrów okołoporodowe).

Gdzie wskazanie opóźnienie wzrostu płodu, zagrożenia przerwania lub patologia płynu owodniowego (wielowodzie, małowodzie), poprosi dalsze badania i leczenie.

W trzecim przesiewowych badane:

- ocena rozwoju płodu / płodów, zgodność z wieku ciążowego, masy ciała płodu / owoców

USG w ciąży

Średnio: 

* Rozmiar Biparietal jest 85-89 mm
* Rozmiar czołowo-potylicznym 102-107 mm
* Obwód głowy 309-323 mm
* Obwód brzucha od 266-285 mm
* Długość 52-57 mm dolnej kości nóg
* Długość udowej 62-66 mm
* Ramion 55-59 mm
* Długość ciała 43-47 cm od
* Waga 1790-2390 gram

Maluchy bliźniąt wskaźniki są na ogół mniej.

- położenie (wzdłużna skośne poprzecznie) prezentacji (głowy, w obrębie miednicy). Normalnie, położenie wzdłużne, głowowa prezentacja.

- Pewne wady (zwykle niewielkie wady)

- stan łożyska i jego układ / prezentacji. Zwykle łożyska jest usytuowany w dnie lub w ścianie tylnej, ten termin ma I-II dojrzałości.

- cervimeter

- ocena tonem macicy

- stan pępowiny, dostępność splątanie kręgowego

- stan i ilość wody. AFI normalne: 82-278 mm przezroczysty.

- doplerometrii

Jeśli dziecko rozwija się odpowiednio termin i nie ma wady wrodzone stwierdzono nieprawidłowości łożyska, płynu owodniowego i nie ujawniają oznaki przedwczesnego porodu, będzie obserwowany rutynowo ze swoim ginekologiem.

Jeśli wykryte ograniczenie wzrostu płodu, łożyska patologii, płyn owodniowy lub zdiagnozowane objawy przedwczesnego porodu, będzie oferowane leczenie i kontrolę USG dynamiki.

Jeśli na 30 tygodni dziecko ma zamka, nie spieszą się denerwować, większość kobiet będzie głowowa później (od 33-34 tygodni prezentacji może być zdefiniowany przez zewnętrzną w recepcji położnik-ginekolog).

Zdarza się, że niektóre z wad stwierdzonych w skriningu III. W tym przypadku również trzeba skonsultować się z genetyki i wyspecjalizowanych specjalistów. W wyniku konsultacji zostaną wydał opinię na temat prognozy dla życia i zdrowia dziecka i zgodził się na jego dalszego leczenia i obserwacji. Również w tym przypadku wstępnie wybrany korzystny sposób dostarczania (cesarskie niezależnie rodzajów lub fragment).

Przeprowadziliśmy przegląd planowanych wydarzeń dla USA, które są przeznaczone dla wszystkich kobiet.

Jednakże istnieją wskazania do nieplanowanych ultradźwięków na każdym etapie ciąży:

- plamienie (Z świeżej krwi z smarując brązowy alokacji) w każdym okresie ciąży

Groźba przerwania - stan patologiczny w okresie do 22 tygodni, co prowadzi do przerwania ciąży i poronienia samoistnego.

groźba przedwczesny poród - stan patologiczny w okresie 22 tygodni do 36 tygodni, a 5 dni, co prowadzi do powstania wcześniaków.

Oderwanie normalnie znajdujące się łożysko - stan patologiczny, w którym nie jest przedwczesne rozdzielenie łożyska od ściany macicy, przerywania lub drastycznie zmniejszone odżywczych płodowa. Taki warunek powinien być zdiagnozowany wcześnie, jak to możliwe i jest wskazaniem do dostaw awaryjnych.

łożysko przodujące - układ patologii łożyska krawędź łożyska gdy są częściowo lub całkowicie pokrywającej szyjkę macicy. Stan ten grozi krwawienie.

- ból w podbrzuszu ciągnięcie lub skurcze w przyrodzie, a także ból w prawej lub lewej regionu biodrowej

US + cervimeter - pozwala na określenie charakteru bólu w dolnej części brzucha, potwierdzić / wyeliminować groźbę przerwania lub groźba przedwczesnego porodu.

Należy wiedzieć, że ciąża pozamaciczna To może być określona zaczynając od kilku dni zwłoki przezpochwowe USG.

Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy: ból w dolnej części brzucha lub w obszarze biodrowym, osłabienie, zawroty głowy, zwiększona częstość akcji serca, duszność, a czasami krwawa wydzielina z dróg rodnych, należy natychmiast skontaktować się z pilną szpitala ginekologicznego. Być może mówimy o ciąży pozamacicznej i opóźnienie w leczeniu może powodować poważne komplikacje.

- zmieniający się charakter ruchów płodu (Głośno nieustanne, a wręcz przeciwnie, ledwo dostrzegalne do braku zakłóceń)

Tu jest określona przede wszystkim przez obecność serca płodu i wykonane doplerometrii aby uniknąć uszkodzenia naczyń krwionośnych w macicy i pępowiny.

- obfita wydzielina z dróg rodnych (Wodnisty / ciecz, bezwonny / nieprzyjemny zapach, zwłaszcza w późniejszych stadiach)

Obfita wodnista wydzielina wymagają eliminacji wycieku płynu owodniowego. W celu określenia poziomu płynu owodniowego (AFI - współczynnik płynu owodniowego) i odbywa się amniotest (pasek testowy lub inny nośnik nasycony odczynnikiem, który zmienia kolor w obecności płynu owodniowego).

Obfity ciecz cuchnące rozładowania, zwłaszcza w przypadku podejrzenia przedwczesnego wody pomaga podejrzewa amnionitis / horionamnionit (zapalenie błon płodowych). Konieczne jest przeprowadzenie nadzwyczajnego doplerometrii USG, pełną morfologię krwi, sprawdzić temperaturę matki, tętno matki i płodu.

- Po ostrego zakażenia wirusowego lub bakteryjnego

W pierwszym i drugim trymestrze stanu płodu jest monitorowana za pomocą ultradźwięków i doplerometrii z 32 tygodni łączy CTG (kardiotografiya).

- w rozwoju przedwczesnego porodu

Zwane przedwczesne porody, które miały miejsce w okresie od 22 tygodni do 36 tygodni, a 5 dni.

- z rozwojem pracy po 36 tygodniach, Jeżeli nie zostało przeprowadzone III Screening

Przy określaniu pewne stany sterowania US jest przeprowadzana regularnie (pomiar częstotliwości różnych parametrów, od 3 dni do 4 tygodni)

- Previa łożysko lub niskie placentation (Placenta zmiana lokalizacji mogą być wyświetlane przed porodem)

- retroplacental / retrochorial krwiak (Kontrola objętości krwiaka, organizacja wzrost / krwiak)

- krótka szyjka (Kontrola długości szyjki macicy w zależności od długości i dynamiki jego skrócenie do wyboru leków i chirurgii - szycie lub pessary)

- kontrola do szycia / zszywki na szyjce macicy lub instalowanie położnicze pessary (dynamika skrócenie szyjki macicy, kontrola szwach / wspornik / krążka)

- stan przedrzucawkowy (+ Cervimeter doplerometrii)

- indeks płynu owodniowego lub AFI (liczba membran) mierzy się w czasie przy wielowodzia i kontroli po leczeniu małowodzia podejrzewane wycieku płynu owodniowego.

- Opóźnienie wzrostu płodu (ZRP)

ZRP I stopnia - odstęp od wieku ciążowego 2 tygodni
ZRP II stopień - opóźnienie 2-4 tygodni
ZRP III - pozostają dłużej niż 4 tygodnie

wielkość owoców i symetria monitorowany podczas leczenia.

Przeciwwskazania do USG w czasie ciąży

Bezwzględne przeciwwskazania do USG nie, ale w niektórych przypadkach posiadających USG nieodpowiednie:

- bardzo poważna choroba matki, która wymaga dostarczenia awaryjnego (ostre stłuszczenie, zespół HELLP-)
- jasne krwawienie z pochwy
- atak rzucawki i stan po

W tych i podobnych przypadkach wymagają natychmiastowej dostawy. Czasami dostawa ma być zrealizowana w ciągu 30 minut od otrzymania, w tym czasie trzeba zebrać minimum informacji od pacjenta (w obecności świadomości), do pomiaru ciśnienia krwi, podejmują badania krwi (hemoglobina, płytki krwi, krzepliwość, grupa krwi), powinno być zbadane przez anestezjologa wybierz i przytrzymaj znieczulenia. Również dla dzieci i dorosłych resuscytacji powinny być przygotowane. Dlatego, trzymając USG w takich nagłych przypadkach przedłuża badania i tym samym pogarsza rokowanie.

Pytania związane z USG w czasie ciąży:

1. W Stanach Zjednoczonych w okresie około 4-5 tygodni, bez serca płodu. Co robić?

Konieczne jest, aby sprawdzić poziom hormonu hCG w laboratorium w odstępie 48 godzin i porównać je ze standardami oczekiwanymi czas. Przy każdym wyniku badania trzeba zobaczyć Ginekolog-położnik. Dalsze taktyka może być inna, więc trzeba skonsultować się ze specjalistą.

2. Czy zgodnie z USA, jeśli kładę wskazań do cięcia cesarskiego?

Tak, jeśli wykryto duże owoce (ponad 4000 gramów) u kobiet z anatomicznie zwężonych miednicy, macicy blizny po cięciu cesarskim, zamkowej (zwłaszcza mężczyźni) lub giganta owoców (ponad 5000 gramów) - w przypadku znalezienia pilnego warunek (naruszenie krytyczny przepływ krwi zaczął przedwczesne oddzielenie się łożyska, opóźnienie wzrostu płodu III stopnia, etc.)

3. Dlaczego kontrolą USG, jeśli można po prostu rodorazreshit kobieta?

Każdy dzień położna jest ważne dla dziecka, waga mniej niż 2000 gramów - jest to jeden z czynników ryzyka porażenia mózgowego, istnieje wiele konsekwencji wcześniactwa. Dlatego lekarze starają się jak najlepiej, aby przedłużyć ciążę i zmniejszyć ryzyko matki i dziecka. dostawa awaryjna jest pokazany w sytuacjach krytycznych, gdy przedłużenie ciąży jest absolutnie niemożliwe.

4. Czy lekarz może dostać mi zrobić USG, jeśli nie chcę?

Nie. Przeprowadzenie jakichkolwiek manipulacji tylko dobrowolne, ale musisz zrozumieć, że pozbawienie sobie bezpiecznych diagnostykę. Jeśli nie chcesz, aby z góry wiedzieć, płeć płodu, a następnie ostrzec nas lekarzy.

Ultrasonografia - unikalny i bezpieczna metoda diagnozowania, otrzymał szerokie zastosowanie. W połączeniu z obiektywnych danych, odczyty ultradźwiękowe w celu stworzenia kompletnego obrazu klinicznego i wybrać najlepszą taktykę. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, dbać o siebie i pozostać zdrowym!

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Kolposkopia szyjki macicy. Jak to jest i ile to kosztuje?Kolposkopia szyjki macicy. Jak to jest i ile to kosztuje?
Określenie wieku ciążowego i daty urodzeniaOkreślenie wieku ciążowego i daty urodzenia
Diagnostyka USG (ultrasonograficzne miednicy)Diagnostyka USG (ultrasonograficzne miednicy)
Badanie położnicze w czasie ciążyBadanie położnicze w czasie ciąży
Tomografia komputerowa nerekTomografia komputerowa nerek
Objawy miesiączki podczas ciążyObjawy miesiączki podczas ciąży
Gdy miesięcy począwszy od aborcji?Gdy miesięcy począwszy od aborcji?
Krwawienie z pochwy tydzień po miesiączce: PrzyczynyKrwawienie z pochwy tydzień po miesiączce: Przyczyny
Do ilu tygodni zrobić aborcję?Do ilu tygodni zrobić aborcję?
Pierwsze oznaki ciąży opóźnićPierwsze oznaki ciąży opóźnić